Kist vaginë

Vaginal kist - një edukim butë rrumbullakosura mbushur me lëng transparent që është i formuar në murin anësor i vaginë ose në pjesën e sipërme. . Në mënyrë tipike, kist mund të arrijnë madhësinë e 1 deri në 10 cm Ajo vuri në dukje faktin se kist vaginale - është tumoret më të dëmshme si kurrë degjeneron në kancer.

Kist mill - shkakton formimin


Një nga cysts shkaqet janë cen kongjenitale. Ajo është formuar nga mbeturinat e myullerovыh embriologjik, lacunar dhe lëviz hartnerovыh.

Gjithashtu, ky arsimi mund të ndodhë si një komplikim pas operacionit ose plagosje si pasojë e murit vaginal, i cili u komplikuar me formimin e një hematoma.
Mbi të gjitha, holl kist mund të formojë për shkak të inflamacion kronik kancerit bartolynovoy bartolynyta. Kjo kist është më e rrezikshme në krahasim me të tjerët, sepse ajo mund të ia plas dhe u përhap infeksionin purulent në të gjithë trupin.

Vaginale kist - Simptomat


Zakonisht, cysts vagina nuk ka simptoma specifike dhe shpesh duket gjinekolog vetëm kur shqyrtimi i planifikuar. Megjithatë, në qoftë se kist është i madh, mund të shkaktojë ndjesi të trupit të huaj në vaginë, siklet dhe dhimbje gjatë raportit seksual dhe problemet me urinim dhe zorrëve lëvizjeve.

Në rast se ka pasur një infeksion ekzemë dhe manifestim ndoshta patologjike Beley, shenjat e trashje në gratë dhe rritur dhimbje.

Si për të trajtuar cist vaginale?


Dhe kist, i cili është relativisht i vogël dhe nuk shkakton asnjë grua shqetësim, nuk kërkon trajtim të veçantë. Në këtë situatë mjaft të vizitave të rregullta tek gjinekologu dhe mbikëqyrjen dinamike me ofrimin e testeve të nevojshme.
Ndryshe, kur tumoret rritet në madhësi ose komplikuar nga qelbëzim, operacion është kryer në të cilën kist vagina hiqet.

Mënyra më e sigurt dhe të butë për të hequr cysts vagina është konsideruar marsupyalyzatsyya. Ky operacion është për të prerë dhe për të hequr përmbajtjen lëngshme e kist, me paraqitjen e mureve mukozës së saj.
Gjatë trajtimit, në të cilën kist vaginës hequr krejtësisht të prerë mur rrëshqitës, kist vыluschyvaetsya, dhe në muret e seams vaginë përputhen.
Në rast se kist është gjetur në gratë shtatzëna, veprime të mëtejshme të varet nga madhësia e arsimit. Që të madhësisë së vogël për shkak të kist saj elasticitetit nuk mund të parandaluar rrjedhën e punës, ajo nuk do të fshihen. Përjashtimet janë ato raste kur kist është gjigant dhe mbulon kanalin e lindjes. Në mënyrë tipike, në situata të tilla, në qoftë se ju nuk mund të hiqni atë, të mbajë pjesën zgjedhore cezariane.

Trajtimi i cysts vaginale mjetet juridike popullore


Përveç kësaj, ekzistojnë edhe tretmane popullore që janë në përdorim concoctions bimor. Bimëve medicinale që mund të ndihmojë të luftuar sëmundjen përfshijnë: Wort Shën Gjonit, pelin, acaroj, rigon, knotweed, dhe kështu me radhë z Megjithatë, duhet theksuar se kjo terapi për të përfunduar trajtimin merr një kohë të gjatë.. Merrni zierje e bimëve duhet muaj gjatë vitit, një javë larg.
Është e rëndësishme të kujtojmë se pas heqjes së mill kist mund të formohet përsëri. Pra, mos harroni të konsultoheni rregullisht një gjinekolog dhe për të kryer ekzaminimin e nevojshëm.