Breast Kist - Simptomat

Kohët e fundit, një rritje të prevalencës së patologjisë beninje të gjirit. Një rol të rëndësishëm në këtë ritëm të jetës së përditshme të kushteve të pafavorshme mjedisore dhe shumë të stresit. Një arsye kryesore për formimin e cysts ndonjë dështime në funksionimin e gjëndrave endokrine. Para së gjithash, kjo sëmundje gjenitale dhe tiroide.
Shansi i degjenerimit në formimin malinje kist është i ulët. Por edhe në mungesë të cysts gjirit Megjithatë kontrollin e nevojshëm mbi zhvillimin e saj.

Manifestimet klinike të kist gjirit


Simptomë kryesor i cysts gjirit është konsolidimi, manifestohet në vetë. Në prekjen e sipërfaqe të saj është e qetë, elastike. Kist shpesh joaktive, por nuk janë ngjitur në indet përreth. Ndjesi të dhimbshme në prekje nuk shfaqet. Nëse dhimbja shqetësuar ende që kjo është për shkak të presionit nga indet përreth. Sidomos kjo situatë është tipike në periudhën premenstrual, kur kanceri indet nën ndryshimeve hormonale rritur pak.

Me zhvillimin e cysts inflamatore e gjirit shfaqen simptomat e dehjes, të cilat përfshijnë ethe, të dridhura. Në këtë rast skuqje karakteristike mbi arsimin dhe ka një dhimbje të mprehtë.
Rreth cysts të shumta të gjirit thonë se në rast të humbjes së dy gjëndra. Ka zgavër cysts të tilla mund të jetë i ndarë nga ndarëse - një cist multi.
Në aspektin e madhësisë së cysts gjirit janë mjaft të ndryshme. Është kjo karakteristikë e arsimimit ndikon në peshën e manifestimeve klinike. Cysts, madhësia e disa milimetra nuk mund të shfaqet në të gjitha, dhe të ndjehen arsimi i tillë është shumë e vështirë për të zbuluar. Këto cysts vogla gjirit zbulohet nga ultrazërit. Por termi i gjirit të mëdha kist të thotë arsim, të cilat mund të zbulohet nga prekje. Në mënyrë tipike, kjo është madhësia minimale prej 15 cm.

Masat diagnostike
Kist i gjirit në mënyrë të qartë të dukshme në ultrazërit, mamografia gjatë e vështirë e saj për të përcaktuar. Kist i gjirit duket si një zgavër të rrumbullakët të errët të mbushur me përmbajtje të lëngshme. Klikuar mbi të spadaetsya zgavër sensor dhe bëhet i padukshëm. Gjithashtu për cysts karakterizuar nga një udhë akustike që shkon poshtë nga formimi i hije të lehta.
Ka ndryshime të alarmuar pamjen brenda zgavrën e kist. Zgjatje Disponueshmëria dhe rritje në sipërfaqen e brendshme e kapsulës tregon praninë e cysts atipike gjirit, kundër të cilat zhvillimin e mundshëm të kancerit.

Trajtimi i cysts gjirit
Nëse njësia kist gjirit dhe madhësisë së vogël, ajo thjesht monitorim të rregullt dhe terapi për qëllim rivendosjen e nivelit të hormoneve. Për shkallë të madhe apo solytarnoy vetme cysts gjirit duhet të birë nën ultrazërit. Gjatë përmbajtjes gojë hequr, pas së cilës spadayutsya mur kist. Për efekt më të mirë ajri është injektuar në zgavrën ose sklerozyruyuschye substancë.
Për të trajtuar simptomat e cysts gjirit përdorur droga e mëposhtme:


  • me dhimbje të forta - inflamator (paracetamol, Nënë, NIMESIL);

  • hormonet;

  • ilaçe homeopatik (Mastodinon, Tazalok).


  • Trajtimi kirurgjik është i nevojshëm në rast të:

  • rritje sipërfaqe mur në cysts me gojë;

  • me korrente dhe i fortë në arsim terapi konservative.


  • Në prani të procesit malinje kërkon jo vetëm largimin e formimit, por edhe indet përreth.