Korpus luteum kist

Femrat shpesh frikshme ultratinguj mjek Përfundimi: kist Korpus luteum ose luteum cistike corpus ndryshuar. Shqetësuar veçanërisht nënën e ardhshme. Dhe ata mund të kuptojnë të gjitha mendimet e vetëm për shëndetin dhe mirëqenien e fëmijës, dhe ka një cist në vetvete nuk premtojnë asgjë të mirë. Por mos panik?

Çfarë është kist corpus luteum?


Le të kujtojmë se një korpus luteum, formacionin përkohshëm që shfaqet në vezore pas gjëndër e ovulacionit në vend. Çdo organ i verdhë normalisht kalon nëpër katër faza të zhvillimit:


 • Faza e follicles celularë ia plas fillon menjëherë pas ovulacionit.

 • Faza sprouting e enëve të gjakut në inde.

 • Faza e lulëzuar: rritet verdhë trupit për 12.2 cm dhe fillon të prodhojë hormonet femërore (estrogjenit dhe progesterone).

 • Faza e zhvillimit të kundërt: korpus luteum zvogëlohet dhe ngadalë kthehet në një trup të bardhë. • Megjithatë, puna e vezoreve është shqetësuar shpesh, duke çuar në formimin e cysts funksionale:

 • kist folikulare;

 • Korpus luteum kist. • Kist folikulare është formuar kur folikuli i pjekur nuk është prishur, duke i liruar vezë dhe kompakt dhe në rritje. Korpus luteum kist shfaqet kur shqyer gjëndër pas ovulacionit nuk e mbushur qelizat Luteal, dhe fluide. Madhësi cysts Korpus luteum janë të vogla - 2-7 cm në diametër. Cysts më pak se 3 cm në diametër quhet cistike korpus luteum.

  Cysts funksionale zakonisht zhvillojnë simptoma dhe zhduket vetë brenda disa javësh. Shfaqen ata mund në çdo grua e moshës riprodhuese. Fajësojnë çekuilibër hormonal që ndodh për arsyet e mëposhtme: • ilaçe hormonale;

 • kushte të rrezikshme të punës;

 • stresi të rëndë fizike dhe mendore;

 • Çrregullime të hahet (dieting);

 • infeksionet gjenitale, inflamacion i uterusit. • Më të rrezikshme kist corpus luteum?


  Në shumicën e rasteve, kist Korpus luteum nuk e mërzit gruaja dyshojnë se ajo mund të jetë arsyet e mëposhtme:


 • zvarritje dhimbje në bark dhe mbrapa;

 • parregullsi menstruale (mungesa e menstruacione dhe gjakderdhje intermenstrual). • Shtatzënë kist Korpus luteum zbuluar me ultratinguj. Gratë shtatzëna është tumoret e frikshme, por në fillim të kist shtatzënisë Korpus luteum është normë - ajo është prodhuar këtu progesterone, e cila kontribuon në ruajtjen dhe zhvillimin e shtatzënisë.


  Megjithatë, pavarësisht nga sumyrnist dukshme, Korpus luteum kist rrezikshme komplikimet e tij - këputje apo rrotullim këmbët, e cila mund të provokojë aktivitet fizik, marrëdhënie të dhunshme seksuale dhe lëvizjet vetëm papritur:


 • Korpus luteum kist këputje shoqëruar me gjakderdhje e rëndë dhe mund të rezultojë në fatkeqësi në qoftë se gruaja nuk ofrojnë ndihmë në kohë. Këputje dyshuar për cysts korpus luteum mund të jenë simptomat e mëposhtme: të papritur të mprehta të barkut dhimbje, marramendje, vjellje, të vjella;

 • rrotullim këmbët kist Korpus luteum mund të jetë i paplotë dhe i plotë. Në rastin e parë ka shkelur rrjedhjen e gjakut nga zona e kist, duke shkaktuar ajo rritet në madhësi. Në perekrute plotë qarkullimi ndalet dhe vdes cist, e cila mund të çojë në inflamacion i indeve përreth, deri në peritonit. • Korpus luteum kist - Trajtimi


  Trajtimi i cysts Luteal është kryer kontraceptivëve hormonal që janë të zgjedhur në mënyrë individuale, në bazë të analizave të gjakut për hormonet. Në shumicën e rasteve, vetëm tre muaj deri në kist zhdukur krejtësisht. Nëse nuk mund të raportohet progres, një mjek do të ngjarë të sugjerojë kirurgjike hequr cist. Me zhvillimin e komplikimeve të operacionit të kryer sa më shpejt të jetë e mundur. Në raste të rënda e rekomanduar për të hequr një luteum cist corpus e vezores së bashku me një pjesë ose oophorectomy.

  të çojë në inflamacion të indeve përreth, deri në peritonit.