Bartolynovoy gjëndër kist

Për ndarjen e sekretimit që lubricates murin vaginal gjatë zgjimit seksual dhe marrëdhënie të vërtetë të përmbushur edhe organet - kancer bartolynovы. Vendosur në bazën e Majora Labia, ato kanë një madhësi prej 2 cm dhe një kanal të lidhur në sipërfaqen e brendshme të minora Labia. Ndonjëherë mbyllur kanal, dhe formoi bartolynovoy gjëndër kist, simptomat dhe trajtimin e të cilave do të diskutohet më poshtë.
Shkaqet e kancerit cysts bartolynovoy
Parakushte të bllokuar kanalet bëhet sëmundje inflamatore ose papillomavirus. Sekret pushon të shfaqet në sipërfaqen e labia dhe akumulon brenda kanalit të bllokuar, duke formuar një cist - që është e mbushur me flluske vaj. Shoqëruar shpesh me një infeksion të organeve shtetërore (gonokoku, klamidia, Staphylococcus, E. coli), dhe pastaj fillon kist kancer abscesi bartolynovoy (BARTOLINI), i cili në mungesë të trajtimit mund të ia plas.

Simptomat cysts gjëndër bartolynovoy
Një kist të vogël nuk do të shkaktojë grave siklet kur duke ecur apo gjatë marrëdhënieve seksuale. Kjo është e dukshme në sipërfaqen e buzëve dhe gjenitale ngjan një puçërr, dhe zakonisht ndikon edukim të tillë vetëm një gjëndër.
Por kist mund të rritet deri në 10 cm, duke shkaktuar dhimbje kur lëviz dhe coitus - atëherë pa trajtim është e nevojshme.
Cysts gjëndër trajtim bartolynovoy
Cysts vogla asimptomatike nuk janë trajtuar. Përjashtimet janë pacientët më të vjetër se 40 vjet - atëherë të jetë i sigurt për të kryer ekzaminimin dhe biopsi.

Madhe, dhemb gjëndër bartolynovoy kist kërkon kirurgji. Sot përdorur dy metoda të kirurgjisë:

 • heqja e plotë e gjëndrës;

 • marsupyalyzatsyya.


 • Në fazat fillestare të inflamacionit jep terapi antibiotik rezultat, dhe kur kirurgji detyrueshme abscesi.
  Marsupyalyzatsyya cysts gjëndër bartolynovoy
  Gjatë procedurës, në një vend ku ka më ënjtje, mjeku bën një prerje mbi ovale mukozës, dhe të njëjtën gjë - të njëjtën kockave. Pastaj përmbajtja hequr, zgavër është larë. "Highlight" Operacioni është se mur kist sutured për buzët mukoze gjenitale, duke formuar kanal nxjerrës - është kryesor operacioni detyrë bartolynovoy për kancerin e kockave.

  Shpesh mjekët sugjerojnë vetëm zbulojë cist, përmbajtjen hequr, bëjnë larje. Megjithatë, kanali indeve të rrinë së bashku, nuk ka kohë për t'u rritur epitelin. Në këtë rast, një rrezik të lartë për rikthim, përsëri zakuporytsya kanal dhe cist formuar. Metodat moderne të zgjidhur këtë problem është themelimi i një kateteri special nga brenda flluskë - ajo është e vendosur pas hapjes së cist për 3 - 4 javë. Për një periudhë kohe për të formuar një kanal të ri, dhe rikthim nuk do të ndodhë.
  Këto operacione janë bërë nën anestezi lokale, dhe pacienti lirohet menjëherë në shtëpi. Gjatë muajit ndaluar seks.

  Hiq cysts gjëndër bartolynovoy
  Ndonjëherë mjekët sugjerojnë për të hequr gjëndër plotësisht, një herë dhe për zgjidhjen e problemit të cysts. Po, me të vërtetë nuk do rikthim, por kjo metodë radikale është shumë disavantazhe.

 • Një hekur mbetur nuk mund të përballen me funksionin e marrjes lubrifikim, dhe më pas raportit seksual do të shoqërohet me siklet.

 • Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, pacienti është hospitalizuar për 5 - 7 ditë.

 • Pas operacionit është shtresë e madhe dhe bruises që pasim i gjatë.

 • Në bazë është e vendosur cysts rrjet venat, të dëmtuara gjatë një operacioni i cili mund të shkaktojë gjakderdhje.


 • Duke pasur parasysh këto pasoja bartolynovoy hequr kancerin në kockë, operacioni është bërë obligim vetëm nëse marsupyalyzatsyy pas kishte disa rifillimi.