Inflamacioni i qafës së mitrës - trajtimi

Rreth 30% e sëmundjeve gjinekologjike llogariten për ndryshimet inflamatore në vaginë, qafën e mitrës, vulvë. Ata mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm: lëndimeve dhe ndikimeve mekanike (unaza nënës veshur, seksi, douching, abortin, lindjen e fëmijës, curettage diagnostike), sëmundjet e zakonshme infektive, mikroorganizmave të ndryshme depërtojnë në kanalin e qafës së mitrës.
Inflamacioni i qafës së mitrës është quajtur gjithashtu tservytsytom. Shoqëruar shpesh nga pezmatimi i qafës së mitrës vaginitis, erozioni, ectropion, salpingjitit, endometritis dhe të tjerët, e cila mund të çojë në pasoja të pakëndshme për gratë. Prandaj, është e rëndësishme për të parë një mjek dhe të nënshtrohet trajtimit të duhur.

Simptomet e inflamacion të qafës së mitrës


Në rast të simptomeve akute inflamacion manifestohet si purulent ose shkarkimin mukoze nga vaginë, nganjëherë shoqërojnë ato dhembje shurdhër në bark të ulët. Pacientë të tjerë ankesave zakonisht janë rezultat i sëmundjeve që lidhen (salpingo, endometritis, uretritin).
Inflamacion kronik karakterizohet nga shkarkimi lehtë, nganjëherë kruarje dhe djegie në vaginë.

Si për të trajtuar inflamacion i qafës së mitrës?


Në arsenalin e mjekësisë moderne, ka shumë terapi inflamacion i qafës së mitrës, qëllimi kryesor i të cilit është për të eliminuar atë faktorët dhe comorbidities kontribuar.

Për të kuruar inflamacion të mitrës, veçanërisht metodat primenyaeyutsya të tilla si antibiotikët dhe terapi antivirale.

  • Kur chlamydial tetracyclines përdorimit cervicitin, macrolides, azalides, quinolones.

  • Candida cervicitin kërkon përdorimin e Diflucan.

  • Ne trajtimin e inflamacionit cervikale gjithashtu të përdorur agjentë lokale kombinuar në formën e krem ​​dhe suppositories vaginale.

  • Pas një proces akut qetësua shpenzojnë përpunimit qafën e mitrës dhe dimexide vaginë, nitrat argjendi ose chlorophyllipt.

  • Veçanërisht e vështirë për të trajtuar cervicitin virale. Kështu, në rastin e trajtimit gjenital herpes merr shumë kohë dhe përfshin përdorimin e barnave antivirale, IG antiherpetic, immunostimulants dhe vitamina. Përdoret për të trajtuar citostatikëve HPV, ynteferonы, hiqni lythat.

  • Cervicitin atrofik trajtohen me estrogjenit lokale për të rivendosur indet epiteliale dhe microflora normale.

  • Inflamacion kronik shpesh trajtohet me metoda kirurgjike, ndërsa trajtimin e sëmundjeve që lidhen dhe rivendosjen e microflora natyrore.