Inflamacion i tubave fallopiane

Inflamacion i tubave fallopiane - një sëmundje e zakonshme gjinekologjike që shpesh ndodh në gratë. Kjo zakonisht e lidhur pazgjidhshmërisht me inflamacion të vezoreve.
Çfarë kontribuon në sëmundje?
Shkaqet janë të ndryshme: dridhura i gjatë, stresi, lodhje, Escherichia coli, i cili goditi organet gjenitale të femrave nga rektumit ose patogjene, infeksionet seksualisht të transmetueshme (klamidia, gonococci, etj). Ndonjëherë provokojnë inflamacion i tubave fallopiane mund të infeksionit në një abort kirurgjik, curettage diagnostike.

Simptomet përfshijnë:

 • acarim peritoneal;

 • ethe;

 • Çrregullime menstruale;

 • mosfunksionim të urinimit;

 • dhimbje të mprehtë gjatë raportit seksual;

 • shkarkimit purulent vaginale Beley.


 • Diagnoza dhe trajtimi i inflamacionit të tubave fallopiane


  Është e nevojshme për të korrigjuar diagnoza e hershme. Sëmundja mund të jetë akute dhe kronike, Subacute. Varësisht nga kjo, dhe duke pasur parasysh karakterin e sëmundjes, reagimin individual në një droge të caktuar, dhe të përshkruajnë trajtim.

  Kur sëmundja në fazën akute, përshkruajnë antibacterial dhe terapi anti-inflamator, terapi vitaminë, qetësues, ju lutem. Pas heqjes fazën akute të fizioterapisë parashikuar - UV, electrophoresis, ultrazërit.
  Çfarë kërcënon sëmundje neprolikovanyh?
  Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet ose nuk trajtohet siç duhet, ajo mund të shkojë në një formë kronike. Pastaj në tubat fallopiane, muret proces aderimin e tuba fallopiane (kjo çon në shtatzënisë ektopike) mund të formohet spikes (ata - një nga shkaqet e infertilitetit femra). Inflamacion Neprolechennoe i tubave fallopiane gjithashtu mund të shkaktojë komplikime të tjera: Procesi infektive është në gjendje për të kapur organet e legenit dhe zgavrën e barkut. Në rrjedhën e sëmundjes kronike është e karakterizuar nga periudha shpeshta acarimit. Përveç kësaj, sëmundja ndikon në shëndetin e përgjithshëm të gruas, duket lodhje, nervozizëm, ciklit menstrual shqetësuar.

  Parandalimi i sëmundjes: Shmangni dridhura, seks rastësor, pushimeve të shtatzënisë, dhe me kujdes të vëzhgojnë higjienës personale.