Inflamacion i mitrës - trajtimi

Inflamacion të mitrës në mjekësi zyrtare quajtur endometritis, një sëmundje relativisht e shpeshtë në praktikë gjinekologu. Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje është një infeksion të hyrë në mitër nëpërmjet kanalit të qafës së mitrës. Kjo mund të jetë infeksione gjenitale (klamidia, gonorrea) dhe infeksionet që hyjnë në mitër gjatë manipulimit agresiv në qafë dhe në mitër (curettage diagnostike, aborti, hysteroscopy).
Inflamacion i rreshtim të mitrës kërkon trajtim të detyrueshëm si pacienti kërcënuar komplikime kërcënuese (salpinhoooforit, pelvioperitonit, synechiae arsimit në mitër dhe tubat), i cili më pas çojnë në varfëri. Tjetra, ne e konsiderojmë si të trajtojnë inflamacion kronik i mjeteve juridike mitrës tradicionale dhe popullore.Inflamacioni kronik i uterusit - trajtimi
Për të mësuar se si për të kuruar inflamacion të mitrës, mund të them vetëm një mjek të kualifikuar që i përshtatet në mënyrë individuale për secilin pacient (historisë dhe të mbledhë të emërojë provim). Trajtimi i grave me inflamacion mitrës perfshin grupin e mëposhtëm të barnave;

 • Droga primare në trajtimin e inflamacionit të mitrës është antibiotikët. Ata emërohen në bazë të identifikuar shkakton inflamacion (çdo mikrob është e ndjeshme ndaj grupeve të caktuara të antibiotikëve). Për të luftuar procesi inflamator është përdorur edhe sulfonamides dhe Metronidazole (Metrogyl).

 • Emërimi Sigurisht gjatë e multivitamina është një terapi domosdoshmëri endometritis.

 • Përfshirja në trajtimin e antihistamines (tavegil, Suprastin, Claritin) do të parandalojë sensibilizimin e organizmit.

 • Droga që përmirësojnë metabolizmin (Thiotriazolin, riboksin).

 • Do të thotë përmirësimin oxygenation e indeve (Tyvortyn, Aktovegin).

 • Immunostimulants Qëllimi aktivizon mbrojtjet e trupit për të luftuar infeksionin.


 • Gjatë trajtimit të endometritis duhet të paralajmërojnë gruan e maturi nga seksi, dhe prania e një spirale intrauterine të rekomandojë për të hequr atë. Inspektimi i detyrueshëm i partnerit seksual të pacientit.  Pezmatimi i mitrës - mjete Trajtimi popullore
  Duke përdorur metoda tradicionale e leverdishme me agjentë tradicionale farmakologjike ose në fazën e rehabilitimit pas një kurs të terapisë me antibiotikë. Në trajtimin e lezioneve inflamatore e mitrës janë aplikuar barëra anti-inflamator (rrënjë alte, flaxseed, kamomil dhe Calendula lule, manaferrat kulpër). Këtu janë disa receta e mjekësisë tradicionale:

 • 100 gram Hypericum pour 1 litër ujë të nxehtë valë dhe vlim për 5 minuta - kjo ftohtë dhe tendosje supë me lëng mishi dhe pastaj spryntsyuvatysya dy herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje);

 • 200 gram fara liri në një mulli kafeje për të bluaj, derdh një litër ujë të nxehtë dhe vlim për 5 minuta; supë të ftohtë, ikjen, shtoni 5 lugë mjaltë me gëlqere - ky infuzion duhet të përdoret ditë për ujitje dy herë në ditë;

 • infuzion i 50 gram rrënjë alte me 500 gram ujë në vlim dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 3 orë, deri sa të jetë rrënja e tenderit; pastaj vuri pan 2 lugë dhjamë derri dhe përzierje me copëtuar zier në një mulli mishit rrënjë alte, dhe një tjetër gomave 2 orë - të marrë 3 lugë ushqimi.
 • Kështu, trajtimi i inflamacion kronik të mitrës shumë të gjatë dhe të shtrenjtë. A nuk të angazhohen në dashurin e vetë për këshilla, terapia duhet të emërojë vetëm mjek të kualifikuar.