Inflamacion i mitrës

Sipas gjenerik termit "inflamacion të mitrës" zakonisht i referohet inflamacion:

 • membrana e saj mucous - endometrium (endometritis);

 • qafën e mitrës (cervicitin);

 • inflamacion njëkohshme e rreshtim të mitrës dhe qafën e saj (endocervicitis).


 • Shkaqet inflamacion të mitrës


  Shkaku i inflamacionit të mitrës janë infeksionet (virale, bakteriale, fungale), i pari ndër të cilat përfshijnë seksualisht. Më shpesh diagnostikuar gonorre dhe inflamacion chlamydial, rrallë provokojnë inflamacion dhe Mycoplasma E. coli, streptokokeve, Stafilokoket dhe enterokoke, spirochetes, virusi herpes dhe patogjene të tjera.

  Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e inflamacionit akut dhe kronik të mitrës, janë me origjinë infektive dhe traumatike. Origjina traumatik i inflamacionit të mundshme nga ana e dëmtimit mekanik në mitër dhe qafën e saj:

 • shkelje të kushteve pa mikrobe dhe antiseptik gjatë manipulimeve të ndryshme gjinekologjike;

 • Kur lidh infeksionet e departamenteve të ulëta traktit gjenital.


 • Po, inflamacion të mitrës pas abortit dhe pas scraping me abortit humbur diagnostikuar çdo grua të tretë. Pas një inflamacion vështirë lindjes së mitrës është përcaktuar në çdo dhjetë nënat e reja, ndërsa si në rrezik cezariane për të dëgjuar të njëjtën diagnozë dyfishuar. Situata është e komplikuar në qoftë se për shkak të funksionit të dobët kontraktil të mitrës pas seksion cezariane tek gratë është inflamacion purulent i mitrës.

  Gjatë menstruacioneve, kur gjenital traktit infeksion microbial më shumë të ngjarë, për të përjashtuar jetën seksuale, përndryshe ekziston rreziku i lartë i inflamacion të mitrës dhe endometrium.
  Për më tepër, shkaku i inflamacionit të mitrës shpesh bëhet e spiraleve zgjatura veshur apo kontraceptive të tjera intrauterine.

  Shenjat e mundshme të inflamacionit të mitrës


  Për inflamacion mitrës karakterizuar nga tre simptomave klasike: dhimbje barku, ethe dhe praninë e shkarkimit jo-natyral vaginale. Një grua ka çdo arsye për të dyshuar inflamacion të mitrës, sikur shikuar shëndetin e tyre si më poshtë:


 • shkarkimit nga trakti gjenital fituar verdhë (ndonjëherë të përgjakshme) dhe të mprehtë erë kalbur;

 • në bark të ulët nuk është një dhimbje e vazhdueshme bezdisur që "ecën" në pjesën e poshtme legenit dhe ndjerë në coccyx, mollaqe, të ulët mbrapa;

 • temperaturën e trupit në rritje të vazhdueshme dhe brenda 37,0-37,5 ° C (inflamacion akut - deri në 39 ° C);

 • gjakderdhje të mundshme mitrës;

 • në gjendjen e përgjithshme shëndetësore vërejtur ndryshime, lodhje, dobësi, nervozizëm, marramendje, djersitje, puls të shpejtë.


 • Simptomet e inflamacion kronik të mitrës nuk është e theksuar gjithmonë, dhe nganjëherë plotësisht mungon. Shumica e grave ankohen:

 • Karakteri i varfër apo i pasur i rrjedhjes menstruale;

 • cikli i parregullt menstrual;

 • diktim paarsyeshme mezhmenstrualnye.


 • Trajtimi i endometritis
  Përdorimi i antibiotikëve në inflamacion të trajtimit mitrës nevojshëm. Aplikoni antibiotikët spektrin e gjerë ose ato agjentët antibacterial që janë aktive kundër një patogjen të caktuar.

  Përveç themelore të përshkruajnë trajtim shtesë: antibiotikëve dhe desensitizing drogë, vitamina, metabolitet indeve, hormonet, stimulators, ilaçe homeopatik, masazh gjinekologjike, fizioterapi dhe më shumë.
  Pasojat e inflamacionit të mitrës është gjithmonë negative. Në më të mirë, infeksioni do të bëhet kronike dhe të shkaktojë adhesions që mund të rezultojë në problemet e ardhshme të infertilitetit dhe dështim në më të keqen - infeksioni përhapet në traktin e sipërm gjenital dhe do të shkaktojë sepsë.

  Sidomos i rrezikshëm është inflamacion i mureve të mitrës gjatë shtatzënisë. Kjo patologji kërcënon derdhje e parakohshme e lëngut amniotik, shkëputje placentar, trombozë dhe kështu me radhë. D. Për fat të mirë, gratë shtatzëna, mitra është ndezur rrallë, shumë më shpesh se ata janë diagnostikuar inflamacion të mitrës, të cilat trajtimi duhet të bëhet vetëm pas përcaktimit patogjen patologji.