Endocervicoses qafën e mitrës

Endocervicoses (një tjetër emër - erozioni i qafës së mitrës, pseudo, ectopia) është patologjia më e zakonshme e mitrës.

Llojet endocervicosis

 • Simple endocervicosis qafën e mitrës nuk ka shenja të tumoreve dhe ndodh më shpesh në gjinekologji. Ajo është diagnostikuar lehtë me anë të pasqyra ekzaminim gjinekologjik. Një formular të thjeshtë mund të shërbejë si një inflamacion parakusht endocervicosis e mukozës së mitrës (endotservitsita).

 • Endocervicosis progresive shoqërojë tumoret e strukturave të gjëndrave në qafën e mitrës.

 • Endocervicosis kronike shpesh asimptomatike, vetëm në raste të rralla një grua mund të vëreni shkarkimin pazakontë vaginale. Forma kronike ndodh kur endocervicosis nuk u trajtua në kohë. Në këtë rast, inflamacion zhvillon në lidhës indeve dhe muskujve fibrave ardhshme. Kur diagnoza e "endocervicosis kronike" tregon trajtim antibacterial.


 • Эndtservykoz qafën e mitrës: Shkaqet


  Ajo mund të shfaqet si pasojë e pranisë së faktorëve të mëposhtëm:

 • pezmatimi i organeve legenit;

 • infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (papillomavirus njeriut, Herpesi gjenital);

 • si rezultat i ujitjes pahijshme;

 • dëmtim rezulton nga përdorimi i barrierë ose kontracepsion kimik;

 • ndryshimet hormonale;

 • Aktiviteti i hershëm seksual;

 • imunitet të ulët;

 • Gratë histori aborti.


 • Endocervicoses kancerin e qafës së mitrës: simptomat


  Nëse ka endocervicosis butë, ajo është zakonisht nuk ka shenja të dukshme të sëmundjes nuk shfaqet. Kur drejtimin formën e një gruaje mund të përjetojnë simptoma mëposhtme endocervicosis:


 • qafën e mitrës ka një ngjyrë të kuqe;

 • shkarkimit purulent vaginale;

 • tërhequr dhimbje në bark të ulët;

 • kruarje në zonën gjenitale;

 • gjakderdhje pas raportit seksual.


 • Endocervicoses kancerin e qafës së mitrës: trajtim


  Shtrimi në spital për trajtim në spital është e nevojshme. Metoda më e popullarizuar e trajtimit është diathermocoagulation - djegia e lëkurës duke përdorur temperaturat e larta. Kjo metodë mund të përdoret për trajtimin e dhënë tashmë lindjes, si dhe pas zbatimi i saj ka humbur elasticitetin e qafës së mitrës, e cila mund të ndikojë negativisht në shtatzëninë dhe lindjen e mëvonshme në femra. Periudhë prej 2-25 muajsh shërimit.

  Mund gjithashtu të përdoret për trajtime të tjera:

 • cryosurgery;

 • terapi lazer.


 • Metoda e parë ka një pengesë: ndikimi që rezulton nga gazit të lëngshëm të lëkurës të prekur është ngrirja e pamjaftueshme e indeve, duke rezultuar në jo të gjitha qelizat e rrezikshme vdesin.
  Metoda e lazer terapi është më efektive, sepse ai ua mundëson pikërisht për të mbajtur indet prerë dhe të ndikojnë në enët më të vogla. Ajo ka një periudhë të shkurtër shërimit - deri në 15 muaj.
  Mjeku juaj mund të përshkruajnë barna të trajtimit (solkovahyn, vagotilom). Ata kanë efekt më pak terapeutik dhe mund të përdoret në trajtimin e lëkurës relativisht të vogël të prekur.

  Endocervicoses: mjete popullore Trajtimi


  Për trajtim endocervicosis mund të përdorni mjetet juridike popullore:

 • Swabs nga një përzierje e qepë dhe vaj buckthorn deti ne nje raport nga një deri në një;

 • 3 g vaj preres tretur në një litër ujë, duke marrë në solucion 3 herë në ditë në 250 mg duhet të administrohet në tamponin paralele me të njëjtin solucion;

 • Lëng i rrënjë rodhe të përzier me mjaltë, vajra detit buckthorn dhe zënë në raport 1: 1: 1: 1. Tamponin hyrë në tretësirë ​​të marra nga brenda natës për të kuruar.


 • Vetë Endocervicosis është entitet mirë. Megjithatë, në mungesë të trajtimit të duhur mund të zhvillojë një tumor malinje. Prandaj, diagnoza në kohë dhe trajtimi kryhet do të shmangë pasoja të pakëndshme në të ardhmen. Si rrezik të madh të përsëritjes duhet të vizitoni mjekun çdo gjashtë muaj për inspektim rutinë.