Mitrës arterie embolization

Embolization e enëve të mitrës është një metodë të trajtimit të fibroids mitrës, të cilat janë një alternativë për heqjen e tumorit ekzistuese të mitrës në femra. Qëllimi i kësaj metode është për të ndaluar rrjedhjen e gjakut nyjet miomes duke futur emboli (agjentët të veçanta) që janë projektuar për të mbyll lumenin e arteries. Si rezultat i nyjeve miomes vdesin dhe manifestimi i simptomave të reduktohet.

Embolization arterie mitrës (EMA): dëshmia


Kjo procedurë e bën dëshminë:

 • madhësia e mitrës mund të lidhen me 9 javëve të shtatzënisë ose më shumë;

 • nyjet miomes deri 8 cm në diametër;

 • Prania e nyje të mëdha në rastin e fibroids shumëfishta;

 • menometrorahiya;

 • pacienti refuzon për trajtime të tjera.


 • Mitrës embolization arterie: contraindications


  Si çdo lloji i kirurgjisë EMA ka një numër të contraindications:

 • Madhësia e madhe e mitrës (mbi 25 javë të shtatzënisë);

 • një numër i madh i nyjeve të kalibrit të ndryshëm;

 • kancerit të organeve gjenitale femërore;

 • pezmatimi i vaginës;

 • qarkullim të dobët në nyjet miomes;

 • pamjaftueshmëri renale;

 • shtatzënisë.


 • Në këtë rast, mitrës arterie emboli mund të zëvendësohet nga mbyllje e arterieve mitrës, është kryer nga laparoscopy.
  Përkohshëm embolization arterie mitrës përfshin përdorimin e эmbolyzyruyuschyh veçantë siguruar efekt të përkohshëm (mpiksjen e gjakut, përgatitjet bazuar në xhelatinë - vetë të shpërndarë me kalimin e kohës). Metoda e përkohshme është përdorur rrallë.

  Përgatitja për arterie mitrës embolization


  Para kësaj procedure gruaja duhet të jenë të përgatitur: mjeku përshkruan antyanaэrobnыe (Ornidazole 1 tabletë dy herë në ditë) dhe antibiotikët që duhet të marrë pesë ditë para EMA. Në prani të tiroides kryhet trajtim korrigjuese. Embolization arterie mitrës është kryer në një spital.

  Dy ore injektuar ceftriakson 500 mg te reduktuar rrezikun e sëmundjeve infektive. Në prag të kryerjes së një klizmë spastrimit, dhe në ditën e operacionit duke përdorur një kateter të zbrazët fshikëz.
  Por procesin e shërimit është i shpejtë dhe gruaja mund të dërgohen në shtëpi në të njëjtën ditë.

  Efektet e arterie mitrës embolization


  Përparësia e kësaj metode është mungesa e plotë e humbjes së gjakut tek gratë si rezultat i operacionit.
  Arterie mitrës embolization mund të shkaktojnë simptomat e mëposhtme:


 • dhimbje në bark të ulët;

 • hematoma në vendin e çaj;

 • të përzier, të vjella;

 • ethe.


 • Në raste të rralla, ka veçori të tilla si:

 • Depërtimi i mikroorganizmave të dëmshme në mitër;

 • mungesa e furnizimit me gjak në mitër;

 • peritonit;

 • emboli pulmonare;

 • nekroza muret fqinje të pranisë së mbështjelljes.


 • Heqja e plotë e organeve gjenitale është qind më pak se një për të rasteve.
  Komplikimet pas embolization janë të rralla, kështu që kjo metodë është shumë e popullarizuar në mesin e gjinekologë.

  Shumica e grave raportojnë reduktimin e rrjedhës menstrual. Disa studiues kanë treguar se mbajtja
  embolization kontribuon në një fillimin më herët të menopauzës (40 vjet më vonë).
  Ende nuk dihet ndikim EMA në funksionin riprodhues të grave. Megjithatë, shtatzënia pas arterie mitrës embolization mund të vazhdojë pa probleme në rast të operacionit të suksesshëm për arteriet bllokuar. Megjithatë, rezultatet e studimeve vërejtur nuk ka shumë raste të rrjedh shtatzëni të sigurtë pas operacionit.

  Embolization arterie mitrës është një mënyrë efektive, trajtimi i sigurt për fibroids mitrës. Kjo procedurë nuk është kryer pas rinovim tej vuri në dukje simptomat.