Embolization e fibroids mitrës

Metoda e embolization e fibroids mitrës sot duke fituar popullaritet në rritje. Përdorur më parë për të ndaluar gjakderdhje embolization mitrës pas lindjes apo operacioneve në mitër. Tani mjekët janë duke luftuar me miomes mitrës arterieve эmbolyzatsyey mitrës.

Fibroids mitrës, trajtim эmbolyzatsyeyFibroids mitrës është një tumor beninj që ndodh në murin e muskujve të mitrës. Simptomet e manifestimit të saj varet nga madhësia dhe vendndodhja. Shumica e fibroids mitrës shkaktojë dhimbshme, menstruacionet e rëndë e cila mund të shkaktojë aneminë.


Nëse fijor është e madhe, ajo mund të shtrydh gjetur tjetër për organet e tjera të saj dhe fshikëz. Kjo është shoqëruar me urinim i shpeshtë, ndjenja e intensitet dhe ndjesi të dhimbshme në bark. Në rastet më të rënda, sëmundja çon në formimin e njësive të shumëfishta në uterusit dhe infertilitetit.

Embolization fijor është si vijon: a posaçërisht të pajisur vepron me aparatin angiografike kryer futur grimca të veçanta ose flluska në enët e gjakut që ushqejnë e fibroids. Për ta bërë këtë, ata vënë catheters të veçantë të paraqitur me anë të birë e arteries së djathtë hip përgjithshëm. Rrjedhjen e gjakut ndalet plotësisht, por kjo nuk është anije të shëndetshme myometrium prekur.

Rezultati është bllokimi i arterieve të vogla bronkial fibroids mitrës në enët e tij.

Mitrës embolization pasi humbi furnizimin me gjak fillon të tkurret dhe do të vdesin, për shkak se qelizat e saj vыmeschayutsya ind lidhës dhe procesin e fibrozë. Në vendin e tumorit mbetet pas një mbresë dhe të zhduken të gjitha simptomat që lidhen me fibroids.

Ju lutem vini re se embolization mund të kryhet vetëm kirurgët endovaskulare. Ata kanë aftësi të larta profesionale dhe në këtë procedurë të kryer kirurgjinë vaskulare në trurit, zemrës dhe organeve të tjera. Pajisje angiografike, e cila është mbajtur embolization, ajo i nënshtrohet vetëm specialistët, gjithashtu ka përvojë të gjerë.


Kushti embolization e fibroids mitrësProcedura fijor embolization referuar të sigurt dhe pothuajse pa dhimbje. Kryhet nën anestezi lokale. Megjithatë, disa orë pas embolization mundur dhimbje të fortë duke tërhequr në bark të ulët. Ata bllokuan drogë produktive.

Përveç kësaj, temperatura mund të rritet, ndoshta disa dobësi dhe gjendja e keqe. Këto simptome pasqyrojnë efektiviteti i lartë i ndërhyrjeve mjekësore janë të shpejtë dhe nuk përfaqësojnë një kërcënim për shëndetin.


Duhet të theksohet se pas procedura embolization kthehet në gjakderdhje normal menstrual, ulur volumin e tyre, kohëzgjatjen dhe dhimbje. Ata vijnë simptomat e compression, reduktuar nyjet miomes dhe madhësinë e përgjithshme e mitrës. Ajo merr rreth gjashtë muaj pas procedurës. Përveç plotësisht eliminuar rrezikun e rikthim. Ky efekt ndodh nga ekspozimi ndaj të gjithë komponentët e embolization e fibroids, pavarësisht nga madhësia e tyre. Kështu, nuk ka trajtim shtesë është e nevojshme.

Embolization e fibroids mitrës - contraindicationsNëse mjeku juaj rekomandon që ju të kryer embolization fijor, është e nevojshme për të marrë parasysh ekzistencën e këtyre contraindications:

  • prania e agjentëve të radio-opak të intolerancës;

  • prania e dështimit të veshkave;

  • Tumoret malinje;

  • shtatzënisë;

  • sëmundja autoimune;

  • infeksionet gjenitale në fazën akute.