Curettage diagnostike e mitrës

Curettage veçantë diagnostike e mitrës për të kryer diagnostifikim të shtresës epiteliale me anë të analizës histologjike, ose si një procedurë terapeutike. Në fakt, teknika diagnostikuese e scraping nuk janë të ndryshme nga aborti.

Arsyeja për kryerjen curettage diagnostike e mitrës?
Qëllimi i curettage mjekësore diagnostikuese është për të sqaruar të diagnostikuar dhe trajtuar një numër të mjaftueshëm të sëmundjeve të sistemit riprodhues. Indikacionet për curettage veçantë diagnostik të mitrës janë:


 • cikli menstrual;

 • prania e polyps në kanalit cervikal dhe endometrium;

 • Mosfunksionim gjakderdhje mitrës;

 • aborti spontan;

 • diagnostikimin tuberkulozi ose kancerin e mitrës zgavrën endometrial;

 • infertilitetit.


 • Ashtu si me çdo operacioni, curettage diagnostik ka disa contraindications: inflamacion i sistemit riprodhues dhe sëmundjet akute infektive.
  Aktualisht, hysteroscopy alternativë diagnostik u scraping procedurë që lejon mitër për të shqyrtuar nëpërmjet hysteroscope. Optike, mjet thikë ju lejon për të kryer marrjen e mostrave të indeve për biopsi dhe për të hequr polyps të endometrium.


  Sa është curettage terapeutik dhe diagnostik?

 • Para se gruaja diagnostike curettage kalon një ekzaminim të plotë që synon identifikimin e contraindications mundshme. Në mënyrë tipike, diagnoza përfshijnë ultratinguj, ekzaminimin vizual, EKG, kimi gjakut. Kjo është e detyrueshme për të hetuar gjak për sifilis, hepatitit dhe HIV.

 • Para operacionit, për një ditë, nuk përdorin ndonjë ilaç vaginale. Mos e dëshirueshme për të kryer ujitjes.

 • Në ditën e operacionit të ndaluar të hani dhe pini.

 • Shkuarja në curettage diagnostike, gruaja duhet të kapë pantofla, këmishë nate dhe numrin e kërkuar të pads.

 • Subjekti scraping shtresa sipërfaqësore e mukozës. Pas procedurës është shtresa shtohet, e cila zhvillon endometrium re. Ora trajtimi është rreth 20 minuta. Kur curettage përdorur anestezi intravenoz, e cila lejon për të eliminuar dhimbjet. Në fund të procedurës gruaja transferohet në kujdesin ditor repart. Check-në shtëpi mund të bëhet menjëherë pas përfundimit të anestezisë, nëse gjendja e gruas u gjet i kënaqshëm.


 • Shërim pas scraping


  Pas procedurës, mitra bleeds me kalimin e kohës. Bold pas curettage diagnostik nuk dallojnë nga menstruacioneve. Normalisht, ndarja nuk ka erë dhe 5-6 ditët e fundit, por jo më shumë se 10. Gradualisht shkarkimit me intensitet ul.
  Gjakderdhje mund të shoqërohet me dhimbje të butë dhemb në bark dhe të ulët mbrapa. Kjo është për shkak të kontraktimet e mitrës. Përdorimi Nospanum për të ulur dhimbjen. Në mungesë të sekrecioneve dhe prania e dhimbjes duhet të kontaktojnë një gjinekolog. Probabilitet të lartë e hematometrы nga vrull e kanalit cervikal.

  Masat korrigjuese pas curettage diagnostike kalojnë një kurs të vogël të antibiotikëve për të zvogëluar rrezikun e inflamacion.