Qafës Dysplasia - trajtim

Dysplasia - një ndryshim në strukturën e membranave qelizore indet e mitrës. Ato ndikojnë në funksionin e qelizave dhe në fund të fundit eventualisht mund të çojë në kancer, kështu që ajo është quajtur edhe kusht precancerous. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se procesi kanceri tashmë ka filluar ose është gati të fillojë. Kjo sugjeron që për disa vite dysplasia qafës së mitrës pa trajtimin e duhur mund të rezultojë në kancer.

Si për të trajtuar dysplasia qafës së mitrës?


Zgjedhja e trajtimit të dysplasia qafës së mitrës lidhur me peshën e sëmundjes. Ka tre faza të dysplasia:


 • Moderuar dysplasia qafës së mitrës - në 70-90% të rasteve është pa ndonjë trajtim. Në këtë rast, ndryshimet zbatohen vetëm për një të tretën trashësia e mukusit cervikal. Kur vendosjen e një diagnozë të tillë, mjekët zakonisht përshkruajnë trajtim nuk nxiton, duke rekomanduar pacientit duket disa muaj për checkups përsëritur.

 • Dysplasia Moderuar II Shkalla - ndryshon kur nënshtruar dy të tretat e mukozës. Shembulli statistikat e mëposhtme në lidhje me rrjedhën e kësaj faze, rreth 50% e dysplasia është e njëjtë, 20% - shkon në klasën III dhe në 5% të rasteve - degjeneron në kancerin e qafës së mitrës.

 • Qafës së mitrës Niveli rënda dysplasia III, kërkon trajtim kirurgjik, procedurat e tilla janë quajtur edhe djegurit.

 • Moxibustion qafës së mitrës dysplasia - një operacion për të shkatërruar pjesët modifikuar e indeve, të cilat eventualisht zëvendësuar me qeliza të shëndetshme. Procedura është praktikisht pa dhimbje dhe kryhet pacient i jashtëm, në shumicën e rasteve nuk ka nevojë për të shkuar në spital.


 • Deri më sot, nuk ka djegurit në vijim:

 • cryosurgery - ngrirjes, djegia e azotit të lëngshëm;

 • Laser koagulimit - trajtim lazer e dysplasia qafës së mitrës;

 • electrocoagulation - impulset djegurit elektrike. Ajo lë plagët dhe nuk është e rekomanduar për gratë që planifikojnë shtatzëni të ardhshme;

 • trajtim radiowave i qafës displazia - metode kursyer, si edhe koagulimit lazer, e cila nuk lënë shenjat në qafës. Ajo mund të aplikohet edhe të mbajnë.


 • Në format e rënda të sëmundjes duke përdorur një metodë kirurgjike - heqjen e dysplasia qafës së mitrës me thikë ose metodën e valës.
  Djegurit dhe heqje është bërë e mirë në fazën e parë të ciklit menstrual, kur hormonet nxit rigjenerimin e shpejtë të zonave të indeve të largëta.

  Trajtimi konservativ i dysplasia qafës së mitrës


  Në disa vende, një metodë e njohur e kimike - drogës koagulimit drogës vahotyd, solkohyn dhe të tjerët. Efikasitetin e saj të lartë vetëm në trajtimin e qafës së mitrës shkallë të moderuar dysplasia I.
  E njëjta gjë mund të thuhet për trajtim konservativ, i cili kërkon një kurs të gjatë dhe një numër të drogës - vaj antiseptik me indet biologjike, mjetet juridike bimor, kripë deti dhe kështu me radhë.

  Qafës Dysplasia - mjetet juridike popullore


  Nëse shkalla e dysplasia jokritike, ju mund të përpiqet për të trajtuar metodat e njerëzve, duke mos harruar nevojën për vizita të rregullta te mjeku.

  Ne ju ofrojmë disa receta.
  Douching çaj jeshil
  1 lugë gjelle e përzierje çaj me lule kumak lugë, derdh një litër ujë të vluar, të lënë për 3 orë dhe ikjen. Rezulton supë është i ndarë në dy pjesë. Një mëngjes spryntsyuvatysya, të tjera - në mbrëmje. Kohëzgjatja e kursit - një muaj.
  Vaj buckthorn detit
  Efekt të mirë në trajtimin e dysplasia është përdorimi i tampona me vaj buckthorn detit.
  Vera me Mjaltë
  Ajo duhet të jetë në pjesë të barabarta përzierje lëng aloe dhe mjaltë A shtupë me zakonshëm sterile dhe leshi pambuku, lidhin një fije të saj, thith përzierje dhe vendoset sa më shumë të jetë e mundur në vaginë gjatë natës. Kursi i trajtimit 2 javë.