Fibroids mitrës kryqëzim

Fibroids mitrës - tumor beninj formuar nga indeve dhe muskujve fibrave lidhës në shtresën e muskujve të mitrës. Plotëson sëmundje, zakonisht në gratë mbi 30 vjet. Një në gjashtë femra mbi këtë moshë në gjinekologu sondazh kthen këtë neoplazmë. Në shumicën e rasteve është e shumëfishta fibroids mitrës me gunga. Në praktikë mjekësore, ka fibroids nyjore si mitrës dhe qafës së mitrës.
Shkaqet
Shtysë për formimin e njësive të fibroids është një çekuilibër hormonal. Siç u tha më lart, karakteristike sëmundje e grave të pjekur. Por kohët e fundit ndjek tumorit dhe vajzat e reja. Shkaku i kësaj tumor në zhvillimin e fëmijërisë së hershme është në qelizat e gabuara gjatë zhvillimit të fetusit.

Simptomet e fibroids mitrës


Simptomet e fibroids përfshijnë karakteristikat e mëposhtme:

 • gjakderdhje të tepërt gjatë menstruacioneve (nganjëherë me mpiksjen e errët);

 • diktim pa arsye;

 • cikli menstrual;

 • dobësi dhe të qenët i përgjumur;

 • dhimbje në pjesën e prapme më të ulët dhe më të ulët të barkut;

 • Shkelja e urinimit apo kapsllëk (tumor në rritje shtypur në organet e tjera të legenit);

 • infertilitetit;

 • abort.


 • Si nyjor fibroids trajtojnë mitrës?


  Trajtimi i fibroids mitrës gunga zakonisht kryhet hormonet. Kjo është për shkak se pamja e nodules është në kundërshtim me sfond hormonal. Nëse nivelet e hormoneve stabilizohet, nodules shpërndajë veten. Nëse metodat konservatore (pa ndërhyrje kirurgjikale) nuk e përmirësojnë situatën, fibroids hequr kirurgjike.

  Operacioni për të hequr fibroids mitrës kryhen nyjore nëse pacientit:

 • Humbja shumë e gjakut gjatë menstruacioneve;

 • Madhësia tumor korrespondon me 14-15 javë të shtatzënisë;

 • tumor rritet shumë shpejt;

 • tumoret prekur në trupin e proceseve vitale;

 • kanë tumore të tjera të sistemit urogjenital;

 • Rreziku i lartë i degjenerimit në tumor malinj.


 • Indikacionet për kirurgji emergjente janë:

 • gjakderdhje të fortë mitrës;

 • Nyje e brendshme arsimi;

 • "Abdomen akut";

 • Këmbët shtrembërim fibroids node jashtme.


 • Forma kryqëzim e fibroids mitrës në një fazë të avancuar, kërkoi heqjen e të gjithë mitrës, në mënyrë që të fillojë sëmundje nuk ka. Në ndërhyrje të tillë një radikal ka disa metoda për largimin e tumorit. Më pak traumatike të gjitha llojet e operimit - heqjen e fibroids mitrës nyjet nëpërmjet vaginës. Ju mund të kenë nevojë për të bërë një prerje në bark të ulët. Ose disa prerje të vogla - laparoscopy. Më operacioni mund të bëhet me një hysteroscope.
  Nëse ju keni një operacioni, me kujdes të shkojnë në zgjedhjen e mjekut dhe klinika. Në fund të fundit, mjeku do të varet se si ju lëvizin operacion do të duket si trupin tuaj dhe sa kohë ju do të shqetësojnë fibroids. Ai do të vendosë se cila rrugë për të kryer heqjen e tumorit, dhe cilat organe për të mbajtur dhe të cilat për të fshini.

  Fibroids kryqëzim mitrës gjatë shtatzënisë


  Kur shtatzënia njësitë e mitrës zbutur dhe rritje në madhësi, por janë më plastike. Shumica e fibroids dhe shtatzënia - koncepte të papajtueshme me rrezik shumë të lartë të lindjes abort ose të parakohshme. Nëse tumori është i madh apo ekziston rritja e saj e shpejtë, të bëjë mjekët rekomandojnë abortin. I njëjti rekomandim marrjes së pacientëve me diagnostikuar mitrës mitrës.
  Për të parandaluar pasoja të rënda çdo gjashtë muaj të vizitoni një gjinekolog dhe të dëgjoni me trupin tuaj.