Humbja e qafës së mitrës


Lindja e shumëpritur e një fëmijë është gjithmonë një gëzim për nënën, por, për fat të keq, lindja e një fëmije në ndryshimet e një gruaje të trupit të ndodhë që shkaktojnë siklet dhe dhimbje. Pra, rezultati është humbja e mitrës pas lindjes. Ky është një problem mjaft të zakonshme jo vetëm tek gratë e moshës, por edhe katër dekada dhe të rinj. Pasoja më e rrezikshme e sëmundjeve të tilla si humbja e plotë e trupave të grave, që nënkupton jo vetëm siklet psikologjik, por edhe fizik. Kjo nuk është shkaku kryesor i sëmundjes, si ajo mund të shkaktojë defektet e lindjes apo sëmundjet e legenit lidhës indeve dhe të tjerët.Humbja e kancerit të qafës së mitrës - simptomatSimptomat më të zakonshme të prolapsi të qafës së mitrës, e cila duhet t'i kushtojë vëmendje - kjo është dhimbje barku në shpinë të ulët, vështirësi në urinim, menstruacioneve të parregullt ose ndërprerjen e plotë të menstruacioneve, dhimbje në marrëdhëniet intime ndjesi të trupit të huaj në trupin e grave, ndonjëherë varfëri.


Humbja e kancerit të qafës së mitrës - trajtimiTrajtimi varet nga ashpërsia e sëmundjes, dhe çrregullime të tjera të pacientit. Më parë një grua për të parë një specialist dhe do të vënë diagnozë të saktë, më të madhe gjasat për shërim konservative. Nëse qafën e mitrës nuk është duke vepruar jashtë - me pak mosveprim, trajtim konservativ do të jetë efektive. Ushtrim grua të emërojë një listë e mitrës, të cilat synojnë forcimin muskujt dhe ligaments e legenit, duke mbështetur organet e brendshme femra. Në lidhje me ushtrime të caktuara terapi të hormoneve. Nëse një contraindication për kirurgji është mosha e pacientit, ajo është e rekomanduar si një trajtim për tampona vaginale dhe pessaries.Humbja e mitrës - çfarë duhet të bëjmë?Për të parandaluar humbjen e murit e prapme të qafës së mitrës është i nevojshëm për të parandaluar kapsllëk, për të shmangur heqjen e peshave, gjimnastikë, stërvitje fizikisht të thjeshtë.


Humbja e kancerit të qafës së mitrës - kirurgjiNë prolapsi rënda të qafës së mitrës, mjekët rekomandojnë kirurgji. Kirurgji mund të kundërindikuar për shkak të moshës e pacientit ose praninë e sëmundjeve gjinekologjike. Nëse, rekomandohet operacioni, ajo shpesh është operacion vnutryvlahalyschnaya - në vende të dobësuar të krijojë rrjetë nerastyazhymuyu që mban organet e legenit. Më shpesh kjo është një operacion pa dhimbje.


Për të mbrojtur veten dhe për të parandaluar sëmundje, duhet të monitorojnë shëndetin e tyre, të kryejnë udhëzime të thjeshta, të ushtrojë rregullisht dhe të tregojnë mjeku. Në këtë rast, ju do të shmangur sëmundjet e përshkruara dhe parehati dhe shpenzimet lidhur me trajtimin.