Humbja e mitrës - trajtimi

Shpesh pas lëndimet e lindjes vërejtur në gratë mosveprim të mitrës. Thelbi i patologjisë është se mitra bie poshtë për të vaginës dhe mitrës mund të arrijnë hendekun gjinor apo edhe të shkojnë jashtë. Ky fenomen është duke përjetuar ndonjë siklet dhe praktikisht eliminon gruaja mundësi të gëzojnë një jetë të plotë seksuale, por për fat të mirë - shërueshme.

Arsyet për mosveprim të mitrës

Mitrës rënie është më e zakonshme në gratë më të vjetra dhe nënat mnohorodyaschyh. Në mënyrë tipike, kjo patologji mund të shoqërohet me perineum nezashytыm këputje gjatë lindjes apo dëmtime të tjera të lindjes. Shkak i mitrës rënie mund të ushtrojë të tepruar, heqjen e peshave ose dëmtim mekanik në organet riprodhuese.


Metodat e trajtimit të prolapsi mitrës

Kirurgji

Operacion në një listë të mitrës lejon të shpejt të hequr qafe gruan e siklet dhe të kthehet në jetën normale. Thelbi i metodës është lidhja shkurtimin kirurgjikale, atëherë mitra është në vend. Operacioni nuk lë plagët dhe është një trajtim efektiv për të dy të pjesshme dhe të plotë prolapsi mitrës. Periudha e rehabilitimit është disa ditë, dhe kirurgjia është e vetmja pengesë, ndoshta, vetëm kostoja e saj të lartë.

Duhet të theksohet se jo të plota trajtimi rënie mitrës përdorur unazë që është futur në vaginë. Sigurisht, në qoftë qafën e mitrës është jashtë jashtë - Unaza nuk do të mbajë, kështu që nuk ka kirurgji është e nevojshme.

Gjimnastikë

I mirë Rezultatet mitrës humbje mur trajtim pa kirurgji jep ushtrime të veçanta. Ka disa grupe të ushtrimeve që janë kryer në pasmë të rregullt Korrigjo humbje dhe murin e përparmë mitrës, dhe një mosveprim të plotë të trupit.

Duhet të theksohet se ushtrimet gjatë shtatzënisë do të ndihmojë në forcimin muskujt e mitrës, duke parandaluar humbjen e saj. Drejtpërdrejt si një mënyrë për të kuruar gjimnastikë jep rezultate të prekshme vetëm pas 10-12 muajsh, e cila është dëm i saj kryesor.


Mjetet juridike popullore

Më popullor është humbja kurë mjete të lartë të kancerit popullore. Infusions e bimëve të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes së gruas, eliminimin e dhimbje, të rritur tonin e muskujve të mitrës, duke e kthyer atë në vend.

Veçanërisht e dobishme në kanceri mosveprim Melissa tretësirë ​​në përmasa - dy lugë bimëve në 2 gota e ujit. Supë duhet të qëndrojnë për ditë në një vend të errët, atëherë tretësirë ​​marrë 2/3 lugë gjelle së paku një orë para se një vakt.


Pronat e dobishme si nënë dhe njerkë. Merrni 100g, nënën dhe njerka, 75 gram e ca balsam, oe limon dhe rigon, barishte derdh dy gota me ujë të valë. Pastaj tretësirë ​​merret si supë lart-përshkruar.

Një tjetër recetë efektive bazuar në pronat e dobishme dev'yasyl. Një lugë gjelle e gjysmë litër vodka për të mbush 10 ditë, pas së cilës infuzion marrë në mëngjes
në një stomak bosh një lugë gjelle.

Ju gjithashtu mund të pluhur shell vezë disa (4-5), copëtuar imët 9 limon dhe derdh tërë përzierje e vodka (05 litra). Mjetet juridike infused në një vend të errët për 4-5 ditë, atëherë gati për përdorim. Pije infuzion duhet të jetë 2 herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje.


Nëse jeni të pasigurt se si për të trajtuar rënie të mitrës, të dëgjojnë rekomandimet e ekspertëve që këshillojnë për të zgjedhur një qasje gjithëpërfshirëse. Zakonisht 3-4 muaj të ushtrimeve të rregullta dhe duke marrë medikamente concoctions mitrës kthimin në vendin e saj.