Aspiruar mitër

Vakkuum-aspiratë e mitrës - mënyra më e lehtë dhe të besueshëm për nxjerrjen përmbajtjen e mitrës për kërkime. Në të kundërt, curettage diagnostik kjo metodë është shumë më i butë në drejtim të mitrës delikate mukozës jo, lënduar e saj, shumë më pak të çojë në komplikacione të tilla si inflamacion. Shfaqja marrë aspiratit nga mitër në rastet e mëposhtme:

 • në të ciklit menstrual;

 • me varfëri;

 • në Endometrioza;

 • kur hyperplasia endometrial;

 • në tumoret e vezore;

 • keqdashje dyshuar në endometrium;

 • Efektiviteti në kontrollin e hormoneve.


 • Citologjik aspirim ekzaminim ndihmon të gjetur nëse faza endometrium e ciklit, ajo nuk zhvillohet formimin malinje, dhe për të gjetur kancerin e mitrës në fazën më të hershme, preklynycheskoy.

  Si aspirati marrë nga mitër?


  Gruaja që zotëron aspiratën e përmbajtjes së mitrës, zakonisht të interesuar në manipulime sa të dhimbshme të tillë, e cila dita e ciklit të mund të bëhet dhe se si për të përgatitur atë.

  Deri kohët e fundit, për të marrë aspiratit mitra Brown përdorur shiringat - Gjatësia enë plastike prej 300 mm dhe një diametër jashtme prej 3 mm, dhe gruaja mund të përjetojnë të pakëndshme, madje edhe mjaft e dhimbshme. Tani për këtë qëllim duke përdorur mjetet më të avancuar, shiringë vakum amerikan cannulas, të bëra në Itali. Në mënyrë që të minimizuar siklet, 30-60 minuta para se të manipulimit duhet të marrë ilaçe dhimbje. Hulumtimi është përshkruar zakonisht 20-25 ditë të ciklit menstrual.

  Gjatë procedurës, duke aspiratit mjeku mitrës prodhon manipulimet e mëposhtme:

 • Shqyrton pacientit.

 • Dezinfektoj yodonatom vulvë.

 • Hap qafën e mitrës duke përdorur pasqyra.

 • Kap qafën e mitrës duke përdorur pincë plumb.

 • Zonduye mitrës për të përcaktuar madhësinë e zgavrën.

 • Merr aspiratit përdorur një shiringë vakum.

 • Heq mjetet dhe proceset ri yodonatom vulvë.


 • Kryerja e përmbajtjes aspiratën vakum në muret e klinikës së mitrës zakonshme Rajonal i Grave dhe merr vetëm disa minuta. Nuk ka trajnim specifik, kjo procedurë nuk ka nevojë, si një grua duhet të bëjë vetëm procedurat e zakonshme higjienës si një vizitë private në gjinekologu.

  Kundërindikimet vakum aspiratë e mitrës


  Duke aspiratit mitra nuk duhet të mbahen në acarimin akute e sëmundjeve kronike dhe zonën urogjenital, praninë e inflamacionit në qafën e mitrës dhe vaginës.

  Komplikimet pas marrjes aspiratit mitra


  Në një përqindje të vogël të rasteve në procesin e marrjes aspirati mitra mund të plagosë Mukoza e murit të mitrës, manifestohet me dhimbje të barkut, të cilat japin deri në klavikul. Nëse procedurat plagosur enët e gjakut, gjakderdhje të brendshme mund të ndodhë. Si rezultat i humbjes së gjakut ul presionin e gjakut, një ndjenjë të përzier dhe marramendje, gjakderdhje nga organet gjenitale.

  Një ndërlikim i mundshëm pas aspiratës së mitrës mund të jetë zhvillimi i inflamacionit në mitër. Në këtë rast, gruaja nuk ka dobësi, dhimbje barku, trupi ethe. Simptomet e inflamacion mund të ndodhë si disa orë pas marrjes së aspiratit, dhe disa ditë.