Konsolidimi dhimbshme në gji

Çdo kanceri i gjirit konsolidimi në gratë - një arsye që të kërkoni këshilla mjekësore për të mammologist. Këshilla profesionale do të ndihmojë për të krijuar shkaqet e simptomave padëshiruar.

Mastopatia

Sëmundja përhapur gjerësisht. Provokojë konsolidimin dhimbshme në gji në rastin e mastitit mund hormonale sfond. Veçanërisht problemi akut të shprehura në gratë e moshës. Autorët mund të jenë disa sëmundje gjinekologjike, stresi, dështimet në gjëndra, të tilla si tiroide.


Për të sugjerojnë zhvillimin e mastitit mund të jenë simptomat e mëposhtme:


 • skuqje dhe ngurtësim të gjirit;

 • ënjtje të indeve të gjirit;

 • rritet në tumoret gjatë gjakderdhje menstrual.


 • Cysts gjirit

  Normalisht, nëse dhimbja kist mund të mungojë. Por ka vulë të mirë në gji për të krijuar shkaqet për formimin e të cilave nuk është gjithmonë e mundur. Cysts gjirit kanë aftësinë për të rritet në diametër për disa centimetra. Arsimi tilla kërkojnë largimin nga operacioni.


  Disa sëmundje të tjera që provokojnë dhimbje dhe gjirit vulën

  Lipoma, fibroadenoma, granuloma - jo e gjithë lista e sëmundjeve të cilat janë një simptomë e compaction, shoqëruar me ndjenjat e dhimbshme. Çfarë i bashkon të gjitha këto terma Mjekësi njëri - nevojë ekzaminimin urgjente dhe arsimit dhe për të eleminuar shkaqet e saj.

  Nëse ju gjeni vulat në gjëndër qumështit, dhe veçanërisht nëse ajo dhemb, ajo duhet të duket një specialist. Disa sëmundje në fazat e hershme me sukses prolechyvayutsya ilaçe, cysts hequr përmes punctures. Në raste të veçanta kërkojnë kirurgji.