Fybrolypoma gjirit

Fybrolypoma gjirit është jo më shumë se një ind yndyror beninje te gjirit. Arsimi i tillë mund të shfaqen në çdo organet, të cilat përmbajnë ind yndyror. Shkaqet e këtij tumor beninje ende nuk është kuptuar plotësisht, por ka vetëm supozime. Po, ne përpiqemi të marrin në konsideratë shkaqet e mundshme të tumoreve në indeve dhjamore e gjirit, si dhe trajtimin dhe pasojat e mundshme.


Shkaqet e lypofybromы gjirit
Siç është përmendur tashmë, shkaqet e sakta të lipoma të gjirit tek gratë u gjend. Besohet se gjëndër dhjamor mbyllën mund të zhvillohet në lypofybromu. Pranuar të japë mëposhtme kancerit të gjirit wen:


 • lipoma përhapur nuk është e rrethuar nga një kapsulë dhe rritje ind dhjamor (rrallë);

 • karakterizuar nga kapsulë me gunga lipoma;

 • fybrolypoma - një tumor yndyror më e dendur që ka në strukturën e tij ind lidhës;

 • anhyolypoma ka zhvilluar neto enëve të gjakut;

 • myolypoma përfshin një fije muskujve;

 • lypohranulema gji - një yzmennaya tumor yndyror inflamatore (për shkak të traumave ose çrregullime të qarkullimit të gjakut).
 • Diagnoza e fybrolypomы gjirit
  Në mënyrë që të diagnostikojnë, shpesh të inspektojë me shumë kujdes dhe i prek të kancerit të gjirit pacientin (vulë prekshëm lokale me konturet e qarta, të cilat mund të lëvizin). Gratë zakonisht nuk ankohen, ata janë më të shqetësuar në lidhje me defekt estetik (veçanërisht nëse lypofybroma është i madh).
  Me metodat e tjera kërkimore ultratinguj informative dhe mamografia (gjirit x-rrezet). Kur fybrolypoma ultratinguj duket yndyrë echogenicity ulët duke pasur struktura heterogjene.  Fybrolypoma kanceri i gjirit - trajtim
  Tumoret beninje e indit yndyror të gjirit nuk është e vetme (jo absorbohet) dhe kërkojnë heqjen kirurgjikale. Hiq gjoksin fybrolypomы është e nevojshme për rritjen e saj të shpejtë, në shkallë të madhe (në të cilën ka compression nga indet përreth gjirit) dhe degjenerimi i saj malinje (degjenerimin e rrezikut të lartë në periudhën e premenopauzalnыy). Pas këtij operacioni pacienti duhet të marrë antibiotikë, droga që rrisin imunitetin, vitamina absorbable dhe ilaçe homeopatik.

  Pas heqjes lypofybromы grua duhet të vëzhguar. Në monitorimin e standardeve përgjithësisht të pranuara të një pacienti pas largimi fybrolypomы përfshin:

 • Vizitoni mammologist paktën 3 herë në vit;

 • gjirit ultratinguj 3-4 herë në vit;

 • mamografia 2 herë në vit.
 • Komplikimet e mundshme të lypofybroza gjirit

 • Komplikim i pari lypofybromы kancerit të gjirit është inflamacion i saj (lypohranulema), e cila është rezultat i traumave gjoks. Lypohranulema manifeston ënjtje lokale, skuqje dhe dhimbje. Trajtimi i kësaj patologjie mund të jetë konservator.

 • E dyta ndërlikim, më serioze është degjenerimi i keq i indeve lypofybromы. Në këtë rast, trajtimi duhet të jetë ekskluzivisht kirurgjikale.


 • Pra, kemi shqyrtuar patologji të tilla si fybrolypoma kanceri i gjirit. Për një kohë të gjatë lipoma nuk mund të shkaktojë ndonjë problem, por ndihet vetëm kur ndjenja gjoks. Për të shmangur ndërlikimet e mundshme, duhet të shqyrtohet menjëherë nga një mjek-mammologist.