Ndjesi shpimi gjilpërash në gji

Shpesh vajzat ka ankesa të llojeve të ndryshme ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks. Dhe ata nuk janë gjithmonë fyese - nganjëherë ata sugjerojnë zhvillimin e një sëmundje.

Ndjesi shpimi gjilpërash në gji - Shkaqet


Dhimbje gjoksi zakonisht ndahen në dy lloje në varësi të asaj që gjeneron:

 • ciklike;

 • netsyklycheskaya.


 • Manifestimet dhimbshme në formën pokolyuvan mund të shkaktohet nga një sërë ndryshimesh që ndodhin brenda indeve gjëndrave:

 • Arsyeja më e zakonshme është cikli menstrual, kur rregullisht në ditët para menstruacioneve ënjtje të gjirit, duke i dhënë ndjesinë se keqes therr në gji.

 • Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit, kur kanalet e qumështit janë modifikuar në procesin e përgatitjes dhe të ushqyerit.

 • Ndjesi shpimi gjilpërash shkakton gjirit dhe në zhvillim e sipër, si dhe tumoret dhe lyth.

 • Sëmundjet e gjëndrës tiroide (shkelje të zhvilluar hormonet e saj femra seksi të shkaktojë dhimbje të ngjashme).

 • Arsimimi cysts gjëndër dhjamor gjithashtu nganjëherë shkakton një ndjesi shpimi gjilpërash në gji.

 • Formimi i tumoreve malinje beninje ose që shumë më e rrezikshme.


 • Dy arsye e para (ciklike), nuk mund të konsiderohet simptomat e sëmundjes, dhe vetëm efektet anësore të proceseve natyrore që ndodhin në gratë e moshës riprodhuese. Pjesa tjetër - një shkak i vërtetë për shqetësim, kur ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj dhe mammologist për një ekzaminim të plotë.

  Features pokalыvayuschey dhimbje në gji


  Para se të panik dhe të kërkoni në shenjat e një sëmundje të tmerrshme, duhet të dëgjoni me kujdes për dhimbje dhe të respektojë atë. Nëse therr me thike ne gji e majtë, ajo mund të tregojë praninë e problemeve:

 • zemra (ndonjëherë kjo dhimbje është dhënë në indet sipërfaqësore në gjoks);

 • me shpinë (dhimbje pokalыvayuschyy mund të jetë shkaktuar nga gjirit ose osteokondroza cervikal, i cili është edhe "flet" në gjoksin e majtë);

 • nevralgji ndër brinjëve (kjo shpesh është e maskuar si zemër ose dhimbje intrathoracic).


 • Nëse nuk ka thumbues lidhur me menstruacionet apo shtatzënisë, duke shkaktuar dhimbje të konsiderueshme dhe parehati, ju duhet të kontaktoni menjëherë mammologist për të vendosur një diagnozë të saktë dhe trajtimin e hershëm të sëmundjes.