Ënjtje e gjinjve

Fenomeni i ënjtje të gjirit, i shoqëruar nga një rritje të ndjeshmërisë së tyre deri në dhimbje të theksuar, mjekësi quhet mastodynyya. Ka bllokimi i qumështit të gjirit para menstruacioneve dhe vajzave në periudhën e prepubertal.
Lines
Ka 2 lloje mastodynia: ciklike dhe atsyklycheskuyu.

 • Forma e parë është e lidhur për të drejtuar mbajtjes fluide në gratë, duke çuar në stromale gjoksin edemë para menstruacioneve dhe stagnimit të gjakut në venat. Si rezultat, nuk është ngjeshja e mbaresa nervore të gjirit, i cili manifestohet me dhimbje të forta. Si gjakut është një rritje e substancave biologjikisht aktive (histamine, prostahladynov), nga e cila bymehet dhe zemrat. Përveç kësaj, në rritje dhimbje.

 • Në mekanizmin e atsyklycheskoy formë të sëmundjes të dominuar nga çekuilibër hormonal të trupit të shkaktuara nga çrregullime psiko. Përveç kësaj, ënjtje dhe ndjeshmëri të gjirit mund të jetë një manifestim i ngjarjeve patologjike (gjirit).


 • Shkaqet
  Çështja kryesore që u ngrit në një grua që ballafaqohen me këtë problem është, "Përse ënjtje zemrat?". Arsyet për të cilat nuk është ënjtje zemrat, janë mjaft të shumta. Këtu janë ato kryesore:

 • Ndryshimet hormonale (spikes) në periudha të ndryshme të jetës (shtatzënisë, pubertetit, menopauza, etj);

 • Periudha premenstrual kur gruaja e ardhshme për mastodynyey shënime dhimbje koke, pika presionit të gjakut të ndodhë, ka çrregullime emocionale;

 • sëmundje të gjirit inflamatore (abscesi, mastitit);

 • Tumor i gjirit (fibroadenoma, kist, kanceri i gjirit);

 • kirurgji ose dëmtimi i gjirit;

 • marrë disa barna (kontraceptive hormonale, ilaqet kundër depresionit, droga që nxisin ovulacionit, diuretike);

 • përçarje e mëlçisë dhe traktit gastrointestinal.


 • Manifestimet
  Dhimbje ciklik dhe bllokimi i qumështit gjirit shpesh ndodh gjatë ciklit menstrual dhe ndodh në fazën e dytë. Kjo është për shkak të mungesës së hormoneve progesterone në trup apo prodhimin e tepërt e estrogjenit (me 10-14 ciklin ditor dhe fillimit të menstruacioneve). Një grua ankohet tërhequr dhe dhemb dhimbje, i shoqëruar nga zemrat e forta ënjtje. Ka hypersensitivity: gjoks dhemb për të prekur. Kjo bymehet dhe të lënduar të dy gjinjtë. Mastodynyya natyra ciklike vërejtur në gratë e moshës 20-30 dhe mbi 40 vjet.

  Atsyklycheskaya formë mastodynia nuk ka lidhje me ciklin menstrual. Kjo gjinjtë fryrë në gratë dhimbje shumë. Natyra e dhimbjes varionte (pirja e duhanit, thikë, whining) lokalizimit - në mënyrë rigoroze në një vend të caktuar. Në procesin e përfshirë vetëm një gji, se ka një dhimbje të ashtuquajtura asimetri. Kjo formë është tipike për gratë 40-50 vjeç (menopauzës).
  Trajtim
  Hapi i parë në mastodynia duhet eliminuar plotësisht faktorët që çojnë në zhvillimin e dhimbjes (liri, regjimi ditor ndryshim). Gjithashtu paraqiti gratë marrin vitaminë B, E, A, diuretics dhe sedatives. Nën kontrollin e një mjeku grua përshkruara barnave anti-inflamator (indometacin, Ketotenal, Ibuprofen). Në dhimbje shumë të rënda, mjekët shpesh përshkruajnë hormonet, Bromkriptin.

  Kështu, gjirit mund të bymehet shumë arsye. Në mënyrë që të instaloni ato dhe trajtimin, gratë duhet të konsultoheni me një mjek në manifestimet e para.