Polip gjëndrave endometrial

Gjëndrave polip endometrial - një sëmundje shumë e zakonshme në gratë e çdo moshe. Kjo është një formacion nyjore tumor, i cili rritet në mukozën rreshtim të gjithë mitrës.
Gjithsej dalluar 3 lloje të polyps:

 • me hekur;

 • fijor;

 • gjëndrave-fijor.


 • Le të shohim se pse ato ndodhin dhe çfarë të bëni nëse ju ende dorëzuar një diagnozë të pakëndshme?

  Shkaqet e polip gjëndrave endometrial


  Gjinekologë nuk mund të i imët shkaqet e polyps në murin e brendshëm të mitrës, por pas studimeve mjekësore kanë identifikuar disa faktorë që shkaktojnë sëmundje. Këto përfshijnë:


 • sëmundjet e gjëndrave endokrine - diabet, trashje, mosfunksionim tiroide;

 • ndryshimeve hormonale në trup;

 • Ndërhyrja kirurgjikale në mitër;

 • kusht i mungesës së imunitetit;

 • background paqëndrueshme emocionale - stresi, ankthi, nervozizëm;

 • sëmundjet e ndryshme të organeve të legenit - Endometrioza, proceset salpinhoooforit inflamatore.


 • Simptomet e mitrës polip endometrial gjëndrave


  Në mënyrë tipike, një grua që ka formuar një polip, nuk zbuluar asnjë simptomë, por nganjëherë ajo mund të ndjehen një siklet pak ose edhe dhimbje të dobët, sidomos gjatë marrëdhënieve seksuale. Pas kësaj, zakonisht, nuk diktim. Në thelb, dhimbja ndodh vetëm kur polyps të mëdha më të mëdha se 2 centimetra dhe është, si cramping në natyrë. Arsimi tilla shpesh shkaktojnë shterpësi ose mund të bëhet një tumor malinj. Në ekzaminimin gjinekologjik normale për të zbuluar polyps në formë të gjëndrrave në mitër krejtësisht e pamundur. Ndonjëherë ata mund të shihet me ultratinguj ose ka metrohrafyyu. Ky studim është në substancë të veçantë mitrës është injektuar, dhe pastaj të bëjë X-rrezeve, e cila lejon për të përcaktuar të gjitha parregullsitë në zgavrën e trupit, duke përfshirë polyps.

  Trajtimi i polip endometrial gjëndrave


  E vetmja mënyrë efektive për të hequr qafe polip endometrial, është për të hequr atë. Operacioni është kryer nën anestezi lokale ose të përgjithshme. Pastaj të zgjeruar zgavrën e mitrës dhe duke përdorur një mjet të veçantë prerë polip, dhe në qoftë se një shumë prej tyre, atëherë hall muret e mitrës. Pas operacionit, mjeku në mëngjes ishte azotit nxehtë të lëngshme për të parandaluar endometritis mëtejshme të mundshme. Rimëkëmbjes pas largimit polip shkon pa probleme, por gjatë 10 ditëve të para të një gruaje parë diktim të vogël. Gjatë kësaj periudhe është e nevojshme që të braktisin seks dhe për të shmangur ndërlikimet - pini larg antibiotikët. Në mjekësi pacienti është caktuar zakonisht gjashtë muaj natyrisht hormonal terapi, mjekun e zgjedhur në mënyrë individuale. Pas 6 muajsh, gruaja duhet të nënshtrohen inspektimit rutinë, siguruar asnjë përsëritje dhe pësojne trajtim parandalues.

  Nëse një grua është diagnostikuar gjëndrave-fijor polip endometrial, atëherë si një trajtim të përshkruara për të pirë e saj të parë larg një kurs të terapisë hormon për të normalizuar hormoneve në trup.

  Parandalimi polip gjëndrave endometrial


  Për të parandaluar çdo formimin e polyps në mitër, një grua duhet të monitorojnë vazhdimisht shëndetin e tyre:

 • koha për trajtimin e sëmundjeve inflamatore gjinekologjike;

 • 2 herë në vit, të inspektohen në klinikën e grave;

 • Përpiquni të shmangni lëndime të ndryshme mitrës;

 • për të parandaluar aborte.


 • Dhe paraqitja e simptomave të dyshimta, të kërkojnë ndihmë mjekësore dhe të mos fillojnë të vetë-mjekoj. Mos harroni se të zbuluar polyps në një fazë shumë të hershme, të ndihmojë gratë të shmangur ndërlikimet e mëtejshme dhe më pas heqjen e mitrës.