Urinim i shpeshtë

Shumë njerëz janë rrënuar vazhdimisht nga urinim të shpeshtë. Kjo shkakton jo vetëm siklet fizike, por edhe psikologjike. Urinim i shpeshtë konsiderohet nëse kjo ndodh më shumë se 10 herë në ditë. Veçanërisht e dhimbshme për të zgjoheni natën, sepse ajo nuk i jep një person normalisht fle. Me çfarë mund të jetë për shkak të kësaj situate?

Shkaqet e urinim i shpeshtëTë gjitha shkaqet mund të ndahen në tre grupe faktorësh që shkaktojnë urinim i shpeshtë.


 • Rritur Formimi i urinës.

 • Mosfunksionim të fshikëzës.

 • Mosmbajtjeje urinar. • Cilat janë simptomat e urinim të shpeshtë?  Vlen kushtuar vëmendje për të, nëse ju vizitoni tualet 8-10 herë në ditë ose më shumë, dhe gjatë natës ngrihem 1-2 herë. Në një dëshirë papërmbajtshëm të zbrazët fshikëz, ju mund të ndjeni dhimbje dhe djegie gjatë urinimit ose pas, një dhimbje në rajonin e mesit, mosmbajtjeje ose ndarjen joadekuate të numrave.

  Jo gjithmonë urinim shumë të shpeshtë të tregojnë sëmundjen. Nëse ata nuk janë të shoqëruara nga ndonjë simptome të tjera, nuk shkaktojnë siklet psikologjik në njerëz dhe nuk janë të vazhdueshme, ky kusht nuk kërkon trajtim. Më shpesh kjo sëmundje ndodh për shkak të rritjes së formimit të urinës.


  Arsyet për formimin rritja e urinës
  Këto përfshijnë:

 • ju pini shumë lëngje, sidomos çaj, kafe apo alkool;

 • disa ilaçe, veçanërisht ato përdoren për të trajtuar sëmundjet e veshkave, mëlçisë dhe sëmundje të zemrës;

 • rritur formimin urina ndodh në diabet. • Pse shpeshta vuajtje urinim kryesisht gra?  Besohet se kjo është për shkak të fiziologjisë së trupit të femrës dhe sfond hormonal. Disa hormonet shkaktojnë acarim të fshikëzës. Niveli i tyre mund të ndryshojë gjatë menstruacioneve, shtatzënisë dhe menopauzës. Ndonjëherë urinim i shpeshtë gjatë natës janë gratë në moshën e vjetër. dhe ajo është e lidhur me çrregullime të sistemit nervor qendror. Gjithashtu, një shtet ndodh shpesh gjatë shtatzënisë, kur mitra shtyn në fshikëz dhe gjithmonë kanë një ndjenjë e plotësi. Arsyeja për thirrje të shpeshta të urinoj zhenschynmozhet jetë si stresi, ankthi dhe nervozizëm. Këto raste nuk kanë nevojë për trajtim të veçantë, dhe shkelje të tilla janë vetë.


  Por në qoftë se nuk ka arsye të dukshme kanë vërejtur një thirrje papërmbajtshëm për të shkuar në tualet, djegien dhe dhimbje gjatë urinimit sasi të vogla të urinës dhe simptoma të tjera të pakëndshme - do të thotë një gjendje e shkaktuar nga inflamacion. Shpesh ajo është shkaku i cystitis. Ju duhet të vizitoni një mjek të duhur të diagnostikuar.

  Trajtimi i urinim i shpeshtë  Në varësi të shkakut të kësaj gjendje. Në qoftë se kjo është shkaktuar nga inflamacion apo diabeti, ju keni nevojë për të trajtuar sëmundje themelor. Në cystitis dhe pyelonephritis antibiotik terapi është kryer, dhe droga antispasmodic marrë dhe diabetikët duhet të monitorojnë me kujdes nivelin e sheqerit në gjak. Ju nuk mund të zvogëlojë sasinë e lëngjeve për të shmangur dehidratim. Nëse urinim i shpeshtë shkaktohet nga çrregullime hormonale apo psikologjike, trajtime të tjera:


 • Ne duhet të monitorojë ushqim dhe të përjashtuar nga dietë të gjitha produktet që irritojë fshikëzës: kafe, çokollatë, erëza, çaj dhe alkoolit.

 • Sigurohuni që ju nuk keni kapsllëk të ngrënë më shumë nga ushqimet që përmbajnë fibra.

 • Mos pini shumë lëngje para gjumit.

 • A ushtrime Kegel për të forcuar muskujt e legenit kat.