Sëmundjet e fshikëzës urinare të grave

Sëmundjet e fshikëzës urinare në gratë shpesh zhvillojnë. Dhe një rol të rëndësishëm në një frekuencë të tillë të lartë të luajë avilable sistemit femër urogjenital. Në mesin e sëmundjeve që lidhen me fshikëz, ia vlen të përmendet shtetet e mëposhtme:

 • cystitis;

 • Çrregullime neurogjenik urinim;

 • diverticula i fshikëzës;

 • leukoplakia;

 • tumor. • Simptomet e fshikëzës patologji
  Shenjat e sëmundjes së fshikëzës, mbi të gjitha, është një shkelje e urinimit. Kjo karakteristikë udhëtime të shpeshta në banjë, dhe dhimbje gjatë urinimit.


 • Në cystitis shkaku i simptomave të tilla është inflamacion infektive.

 • Dhe kur tsistalgii - shkelja e fshikëzës neuromuskular rregullimit.

 • Urinim i shpeshtë mund të jetë në fshikëz tepër aktiv. Kjo gjendje mund të shoqërohet me mosmbajtjeje dhe është gjithashtu një pasojë e çrregullimeve neurologjike.

 • Në tumoret malinje në shtojcën dyzurycheskym ngjarje mund të ketë gjak në urinë.

 • Që nga shkaqet e sëmundjeve të fshikëzës dhe veshkat janë të lidhura ngushtë, ndonjëherë infeksion patogjen mund të përhapet në indet e veshkave. Kjo kontribuon në shkeljen e rrjedhjes së urinës. Si rezultat i zhvillimit të sëmundjeve më serioze - pyelonephritis. Në këtë rast simptomat parat rënda të dehjes.


 • Qasjet kryesore të trajtimit
  Dietë në sëmundjet e fshikëzës duhet të jenë të kufizojë çdo ushqime që shkaktojnë acarim të sistemit urinar. Kjo aromë, tymosur, i kripur, yndyror dhe ushqime të skuqura. Është e rëndësishme të pijshëm sasi të mëdha të lëngjeve. Veçanërisht e dobishme janë lëng boronicë dhe boronicë. Tregojnë një efekt bimor të dobishme.
  Prirje kryesor në trajtimin e sëmundjeve të fshikëzës - është eliminimi i arsyeve që shkaktohen ndërprerja e trupit. Kur droga cystitis e zgjedhjes janë antibiotikët. Shprehura ndihmë analgesics dhimbje lehtësimin, antispasmodics. Kur fshikëz tepër aktiv është përdorur së bashku me trajtimin konservativ dhe korrigjimin kirurgjik të sëmundjes. E njëjta qasje dhe përhapja e indeve tumor në fshikëz.

  Operacioni është shpesh e nevojshme dhe anomali në strukturën dhe vendndodhjen e uretrës. Siç e dini, kjo është konsideruar si një bazë e mirë për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme të fshikëzës urinare në femra. Prandaj, duke hequr këtë funksion, ju mund të harrojmë për cystitis kronike.