Dobët fshikëz - çfarë duhet të bëjmë

Mosmbajtjeje urinar është konsideruar si një problem i grave të moshuara. Por kjo është e fshikëz e dobët dhe të rinj: ata nuk është e lidhur me periudhën e postklymakterycheskym dhe shkaktoi një dobësim të përgjithshëm të muskujt e legenit për shkak të lindjes së fëmijës, trauma dhe faktorë të tjerë.

Dobët fshikëz - Simptomat


Hyperextension e muskujve gjatë lindjes ose humbje të elasticitetit me moshën, duke çuar në faktin se muskul unazor fshikëzës bëhet i dobët dhe nuk është në gjendje të besueshme të mbajë të lëngshme brenda. Nëse stresi apo tendosje fizike, kollitjes, qesh edhe kur uretrës hapet spontanisht, derdhje e urinës jashtë.

Varianti i dytë i patologjisë - muret dobësi të muskujve të fshikëzës, kur gruaja është gjithmonë ndjenjë e tanishme e mbipopullimit dhe urinim i shpeshtë - madje edhe një sasi e vogël e lëngut irrituese fshikëz, dhe ajo kërkon të lehtësojë veten sa më shpejt të jetë e mundur. Pas hipotermi gjatë ftohjet, këto simptoma zakonisht përforcohet.
Simptomat e dobësisë fshikëzës tek gratë shkakton ndërtesave siklet, pengojnë jetën aktive shoqërore dhe intime.

Fshikëz dobët - çfarë të bëni?


Dobësia fshikëz duhet të trajtohen së bashku me urolog. Por shumë varet nga gruaja, në duart e saj aftësinë për të bërë bashkëjetesë me këtë sëmundje më të rehatshme dhe sa më shpejtë të jetë e mundur për të hequr qafe nga shtrati.
Para së gjithash është e nevojshme për të marrë një Urological veçantë thithjen pads ose pantallona të shkurtra. Ajo do të jetojnë një jetë normale dhe të mos shqetësohen çdo minutë të shqetësimit që shkakton mosmbajtjeje.
Trajtimi i fshikëzës dobët përbëhet nga masat e mëposhtme:


  • Parandalimin e ftohjet dhe sëmundjet infektive. Jo pereoholodzhuytesya mbajtur ngrohtë në këmbët e tij dhe prapa. Pini shumë boronicë dhe boronicë fruta pije - ata larë bakteret e dëmshme fshikëz.

  • Ndiqni higjienën e duhur intime: lani duhet në drejtim të anusit, dhe jo anasjelltas.

  • Jetë i sigurt për të bërë ushtrime Kegel për të forcuar muskujt e legenit: Në këtë gjimnastikë rëndësishmja - këmbëngulje dhe rregullsinë.

  • Trajnimi i fshikëz tuaj, gradualisht rritet intervali midis urinimit ndërpresë procesin disa herë mbajtjen dhe lëshimin e një rrjedhë të muskujve përpjekjeve të brendshme.

  • Të heqë dorë nga zakone të këqija, nikotinë dhe alkool çlodhur mur fshikëz.

  • Rregullo ushqim: përmbajtje të lartë të fibrave në dietë ndihmon të luftuar kapsllëk, duke shkaktuar mosmbajtjeje. Ushqime të kripura dhe pikante irritojë mur fshikëzës, kështu që ju duhet për të kufizuar këto ushqime. Shmangni pijet diuretik të tilla si kafe dhe çaj të fortë.