Urinar fshikëz - struktura


Fshikëz - një organ elastik, i cili është një rezervuar për urinë, e cila është e vendosur në bark. Në fshikëz fluide punuar në ureters nga veshkat dhe pastaj excreted vjen përmes uretrës (uretrës).

Struktura dhe funksioni i fshikëzës


Fshikëz ka një formë të rrumbullakuar. Madhësia e saj dhe forma ndryshojnë në varësi të zgavrën zapovnennya. Një fshikëz bosh ngjan formën e një disk banesë të plotë - përmbysur dardhë, tilted mbrapa. Fshikëz është në gjendje të mbajë rreth tre të katërtat e një litër lëng.

Zapolnyayas urinës, fshikëza gradualisht shtrihet, dhe me rritjen e presionit në zgavrën ajo dërgon sinjale në lidhje me nevojën për zbrazjes. Njeriu ndjehet i kërkojnë, dhe gjatë muskul unazor normale të operimit mund të gjatë të vonojë aktin e urinimit. Kur kufiri i banimit, dëshira për të shkuar në tualet bëhet i padurueshëm, dhe fshikëz fillon të lënduar.
Urinim është për shkak të relaksimit të muskujve muskul unazor dhe të reduktuar muret e fshikëzës. Ky person mund të kontrollojë procesin nga compressing muskul unazor.

Konsideroni se si fshikëz:

 • Rezervuar fshikëz (detrusor) është një pjesë e madhe konsiston në segmentin e sipërm të trupit të poshtme, dhe sektorit qafës. Lartë lidh fshikëzës me një ligament kërthizës. Fund i fshikëzës, gradualisht konik, shkon në segmentin e qafës së mitrës, duke i dhënë fund mbyllje muskul unazor në hyrje të uretrës.

 • Departamenti mbyllje muskujve fshikëz muskul unazor është i përbërë nga: grykë brendshme urethral është e vendosur rreth kanalit të jashtëm - 2 cm thellë në tub urinar. • Struktura e murit të fshikëzës


  Muret e fshikëzës me strukturën e muskujve, brenda është i veshur me shtresë të mukozës epiteliale. Format mucous kanate, që shtrihej kur të plotësojë të fshikëzës urina.
  Muri përparme e fshikëzës në gratë që kanë për qëllim për të lonnogo nyje, mbrapa duke kërkuar deri në drejtim peritoneum. Struktura dhe në fund të qafës fshikëzës grave përfshin vendndodhjen e tyre përgjatë vaginë.
  Shkeljet në muskul unazor e muret e fshikëzës dhe shkaktojnë sëmundje të ndryshme, më të zakonshme të cilat - cystitis, gurë dhe rërë, formimin e tumoreve.

  Nëse ka probleme në sistemin urinar ngjyra dhe era e ndryshimeve të urinës (normalisht kjo është drita e verdhë, e qartë dhe gati pa erë). Urina pacienti është errët, me re, erë të pakëndshme mund të përmbajnë grimcat e gjakut dhe çështje të jashtme. Këto shtete kërkojnë urina hetimit, fshikëz gojë dhe uretrës.