Dhimbje gjatë urinimit

Dhimbje gjatë urinimit - është një simptomë shumë e zakonshme në sëmundjet e sistemit urinar. Shpesh këto ndjenja të pakëndshme thyejnë ritmin e zakonshëm të jetës dhe janë të detyruar të kërkojnë ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Dhimbje gjatë urinimit në gratë - shkaqet • Më e zakonshme është dhimbje në uretrës në praninë e inflamacionit infektiv në sistemin urinar. Kjo është zakonisht rasti me cystitis dhe urethritis.

 • Dhimbje gjatë urinimit në gratë mund të jetë një shenjë e gurëve në veshka dhe në diatez kripë. Në këto shtete gjatë kalimin e urinës është një shkelje e integritetit të mukozën e sistemit urinar. Kjo është vetëm një gurë të vegjël dhe "rërë" epiteli zeroja rreshtim organet brenda. Një urina, duke marrë për këto defekte, plagë të vogla të shkaktojë iritim të rënda dhe, rrjedhimisht, dhimbje të forta. Përveç kësaj, çdo dëm që shkakton një vrull të mprehtë. Kjo përkeqësohet gjendjen.

 • Një tjetër shkak i dhimbje barku pas urinimit në gratë mund të jenë seksualisht sëmundje të transmetueshme. Për shembull, me gonorre mund të shkaktojë këtë simptomë, e kombinuar me shkarkimin purulent nga uretrës. Kur Trichomoniasis, candidiasis vaginale nuk fik infeksionit nga vagina në uretrës. Si rezultat, ka dhimbje gjatë urinimit dhe kruarje, dhimbje të pakëndshme në bark.

 • Dhimbje para se të urinimit mund të shoqërojnë jo vetëm patologji organike. Dukuri e mundshme të çrregullimeve funksionale të sistemit urinar. Këto kushte të shoqëruar edhe nga një ndjenjë e dhimbje dhe dhimbje në bark.

 • Dhimbje gjatë urinimit pas lindjes për shkak të faktorëve të paraqitura më poshtë:

 • Reduktuar përgjegjshmërinë imunitar gjatë shtatzënisë. Si rezultat i kësaj, trupi i gruas bëhet më i ndjeshëm ndaj agjentëve të ndryshëm infektivë.

 • Gjatë dorëzimit është goditjen enët e gjakut që furnizon organet e legenit. Këtu është çrregullime të përkohshme të qarkullimit të gjakut mund të çojë në pranimin e inflamacion.

 • Ndryshimi microflora e niveleve të vaginës dhe hormonal.


 • Masat diagnostike
  Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje dhe dhimbje gjatë urinimit, nevoja për të kërkuar ndihmë të specializuar mjekësore. Ajo duhet të jetë në diagnostifikim:


 • Analiza e urinës Klinike (numri të rëndësishëm të qelizave të bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut);

 • Ultratinguj e veshkave, fshikëzës.


 • Në disa raste, nevoja e urography kontrast, cystoscopy dhe urina bakteriologjike.

  Dhimbje trajtimit gjatë urinimit


  Tani analizojë se si për të trajtuar dhimbjet gjatë urinimit dhe mund të bëhet në shtëpi. Në shumicën e rasteve, të përshkruajnë trajtim me antibiotikë. Edhe në qoftë se shkaku i simptomave është output gurë të vegjël dhe kripërat në urinë është ende trajtim i vlefshëm me drogë antibacterial. Pas probabilitet të lartë se mukozës dëmtuara arrijnë patogjene. Atëherë trajtimi mund të shtyhet për një periudhë të gjatë.

  Shumë shpesh, dhimbje në bark pas urinimit në mënyrë intensive që të tolerojë këto ndjenja mund të jetë e vështirë. Në këtë rast, të shpejt të lehtësuar dhimbjen dhe parehati mund të jetë duke përdorur droga të shënuara më poshtë:

 • droga nonsteroidal anti-inflamator siç NIMESIL, ibuprofen, DIKLOFENAK;

 • droga me veprim antispasmodic (jo-spa, Riabal, baralgin, Spazmalhon).


 • Një aspekt i rëndësishëm i trajtimit është të pijshëm regjimin. Ju duhet të pini shumë lëngje. Pije të bazuara në ilaçe bimor dhe bimor janë efektive si në trajtimin dhe parandalimin në fazën e rishfaqja e simptomave.