Mosmbajtjeje urinar në gratë më të vjetra

Në pleqëri, zakonisht në ndryshime të ndryshme ndodhin në trup. Kështu, përfaqësuesit e problemeve shëndetësore femra gjysmë popping kanë të bëjnë me shkeljen e sistemit urogjenital. Sëmundjet e tilla nuk janë konsideruar sëmundje serioze që çojnë në komplikacione të gjithë organizmit. Megjithatë, mosmbajtjeje urinar në gratë shkakton siklet, zvogëlon cilësinë e jetës, duke çuar në përjashtimin social të sëmurë.

Llojet e mosmbajtjeje urinar në gratë më të vjetra


Në burra, këto sëmundje të zhvilluar shumë më pak muskujt e legenit si ata zhvilluar të fortë. Përveç kësaj, sistemi femër urogjenital nënshtrohet një stres të fortë lidhur me llojet e komplikuara dhe të ndryshme të kirurgjisë. Mosmbajtjeje urinar në gratë e moshës ndahen në tre grupe.

Urgjente.

Kjo lloj patologjie është quajtur gjithashtu "mosmbajtjeje domosdoshme", kur i sëmurë me një thirrje të fortë për të urinuar në gjendje për të kontrolluar urinë. Nga një fenomen të ngjashëm shpesh mund të çojë edhe tingujt e ujit. Urina mund të ndodhë në shkallë të ndryshme, urina mund të ndahen në disa pika, ose për të përfunduar fshikëz zbrazjes.


Stresi.

Në këtë rast urina myyazytsilne ndodh si rezultat i presionit mbi të barkut mur apo muskujve tensionit. Kjo mund të jetë teshtitjes, kollitjes, heqjen dhe aktivitete të tjera fizike.

Vol.

Në këtë lloj të mosmbajtjeje e urinës dhe të flukseve të pakontrolluara vazhdimisht, edhe gjatë natës.

Lloji më i zakonshëm i mosmbajtjeje është stressornoe apo stresi mosmbajtjeje. Në moshën 50 vjet në gratë dobësuar muskujt e legenit humbasin tonin e tyre të traktit urinar duke ulur elasticitetin e muskujve dhe muret e organeve gjenitale. Uretrës femër është e shkurtër, kështu që tensioni i murit të barkut është urinim myyazytsilne. Ndonjëherë ky lloj i sëmundjeve mund të jenë të përziera kur mosmbajtjeje lidhur me reduktimin e muskujt e barkut, e kombinuar me mosmbajtjeje kërkojnë.


Shkaqet e mosmbajtjeje urinar në gratë më të vjetra

Shkaqet e mosmbajtjeje në njerëz të moshuar janë mjaft të ndryshme. Ato mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

sëmundje të ndryshme infektive të fshikëzës;
kirurgji;
sëmundjet neurologjike;
inflamacion i rreshtim të fshikëzës;
Shkelja e shtetit të organeve pelvike;
diabeti;
tumoret e palcës kurrizore;
lënia jashtë e fshikëzës;
rënie të mitrës;
uretriti;
depresioni;
Shoku shtetet për pneumoni, goditje dhe sëmundje të tjera të sistemit kardiovaskular;

mosha ulet funksionalitetin e organeve legenit;
marrjen e drogës diuretik;
duke marrë sasi të tepërta të lëngjeve;
abuzimi i alkoolit dhe pijeve të irritojë fshikëzës (çaj, kafe, sode).


Diagnoza e mosmbajtjeje urinar në gratë më të vjetra

Në kohën e diagnozës dhe shkaqet që e ka shkaktuar mosmbajtjeje urinar në gratë në moshë të vjetër, mjeku kryen studimin, historia mjekësore, dhe përdorimit të hulumtimeve laboratorike. Për të zbuluar anomalitë e sistemit urogjenital dhe vizite te kujdesshme mjeksore përshkruar fizik. Përveç kësaj, një studim i detyrueshëm kryer në pacientët me karrige gjinekologjike për të zbuluar anomalitë e murit të përparmë vaginale. Në disa raste, ju mund të kenë nevojë provim zorrës së trashë. Këto komente kryhen në mënyrë që të përjashtojë praninë e tumoreve, rritje dhe defekte të tjera anatomike mund të prishin funksionimin e duhur të sistemit urinar.


Gjatë hulumtimit hetuar shkaqet e mundshme të sëmundjeve të tilla si trauma, lindjes së vështirë, aborti dhe operacioni në zonën e barkut dhe legenit. Veç kësaj, studim kryer në prani të sëmundjeve infektive te sistemit urogjenital dhe hormonet e trupit. Në disa raste, pacienti është përshkruar një ditar të urinimit, duke përfshirë fiksimin sasinë e lëngjeve konsumuar gjatë ditës, urinës shumën dhe frekuencën myyazytsilnoho, dhe shumëllojshmërinë e urinimit të përditshme.


Një prej fazave të rëndësishme të studimit është cystoscopy. Kjo metodë është kryer për të përcaktuar lëvizjen e mureve të fshikëzës në një tension, tonin e tyre, dhimbje natyrës gjatë fshikëz mbushje, dhe praninë e strukturave patologjike dhe gurë në fshikëz.

Cystoscopy para, catheterization dhe studimet urodynamic duhet të trajtimin e infeksioneve gjenitale ekzistuese.

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar në gratë

Trajtimi i mosmbajtjeje urinar emëruar pas përcaktimit foto klinike dhe diagnozën dhe shkakun e sëmundjes. Trajtimi i integruar i urinim i pavullnetshëm në gratë më të vjetra përfshin eliminimin e shkaqeve të sëmundjes, forcimin e mureve dhe për të rritur ndjeshmërinë gjatë mbushjes së fshikëzës.


Trajtimi i drogës përfshin administrimin e barnave që shtypin myyazytsilne urinë duke relaksuar sistemin muskujve fshikëz dhe parandalimin reduktimin e saj myyazytsilne. Këto barna janë antiholinerhetikov, alfa-adrenergjik agonist, etj Vitamina gjithashtu emëruar, droga antispastic, agonist dhe ilaqet kundër depresionit. Në terapi postmenopausal hormon është kryer, dhe përdorimi i estrogjenit për të parandaluar atrofi moshës muret e fshikëzës.


Mjekësisë tradicionale në shumë raste mund të merren me këtë problem. Infuzion shumë shumë e mirë e kopër (1 tbsp. Lugë fara brewed 250 ml ujë të vluar dhe infused për 1-2 orë), ose metoda e lëng karrote me stomak bosh.

Trajtimi konservativ përfshin ushtrime të veçanta. Ushtrimi që synon forcimin muskujt e legenit - është një mjet shumë efektiv në trajtimin e urinim i pavullnetshëm në gratë më të vjetra. Në shumicën e rasteve ajo jep rezultate pozitive. Gjimnastikë për forcimin muskujt e legenit kat duhet të kryhet rregullisht, të paktën 2 herë në ditë.


Gjithashtu, për të trajnuar muskujt duke përdorur kone veçanta. Cone duhet të hyjë në vaginë drejtë. Kur duke ecur dhe mbante ngarkesa të vogla grua mban një kon, lodhje muskujt e legenit dysheme. Trajnimi mbahet dy herë në ditë për 15 minuta.

Në prani të patologjisë anatomike kryhet kirurgji. Në këtë rast, kirurgu heq arsimin ekzistues, tumoreve në organet pelvike, si dhe gurë në traktin urinar. Në mungesë të patologjinë dhe efikasitetit të terapisë kryhet konservator kirurgji, e cila përfshin vendosjen në pjesën e mesme të uretrës lak të veçantë sintetike që ofron mbështetje shtesë në muskujve të fshikëzës.


Në sajë të mjekësisë moderne, aplikuar trajtimet kursyer mund të eliminojë ose zvogëlojë mosmbajtjeje urinar në gratë dhe të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës.