Rërë në fshikëz

Shpesh gjatë shqyrtimit të fshikëzës në gratë mbi 20 vjet me ultratinguj të zbuluar të vogël arsimin (5 mm) hyperэhohennыe - rërë. Megjithatë, ndonjëherë, simptomat e cystitis, marrë me qera një test urina, ajo mund të zbulojë sedimenteve në formë të formacioneve të vogla të dendur - është rërë jashtë fshikëzës. Në analizën e kristaleve urine urate shfaqin, fosfat ose oxalate - lloji i kripës varet nga lloji e çrregullimeve metabolike në trup, e cila ndodh në secilin rast.

Rërë në fshikëz - ShkaqetShkaqet kryesore të rërës në fshikëz - është kryesisht një çrregullim metabolik, trashëguar zakonisht. Ndër shkaqet e tjera të mundshme janë me vlerë të përmendet:

 • sëmundjet inflamatore të sistemit urogjenital;

 • varfër dietë abuzim enët acid dhe erëza;

 • Pamjaftueshme vitaminë D në trup;

 • sëmundje parathyroid;

 • dehidratim;

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal.


 • Shumë shpesh ka rërë në urinë në tremujorin e parë përmes metabolizmin e ristrukturimit në femra apo toksicitetit.

  Simptomet e rërës në fshikëz  Shpesh paraqitja e rërës në fshikëz ngjan cystitis - urinim i shpeshtë, dhimbje dhe dhimbje në bark, e karakterizuar nga thirrje të shpeshta për të urinuar. Nëse rëra është në uretrës, ajo mund të japin dhimbje në bigëzim. Acarim të zgjatur të fshikëzës bashkohet me rërë dhe microflora bakteriale mund të zhvillohet cystitis.

  Rërë në fshikëz - Trajtimi


  Nëse ka rërë në fshikëz, trajtimi i parë, i cili është përshkruar - kjo dietë. Lloji dietë varet kripëra u gjetën në urinalysis. Por ka udhëzime të përgjithshme në dietë, pavarësisht nga lloji i kripës - kufizimin e refuzimit kripë e ushqimeve acid dhe djegëse, refuzim të alkoolit, të hahet pjesë të vogla.

  Për të parandaluar cystitis duhet të zbrazët fshikëz tuaj shpesh, për të shmangur hipotermi, pini shumë lëngje. Nga mjetet juridike popullore rekomanduar concoctions të bimëve që kanë efekt anti-inflamator në sistemin urinar dhe lehtësuar lirimin e kripës nga veshkat dhe fshikëz. Këto përfshijnë majdanoz (të gjithë të pjesshme), fruta dhe rrënjët e trëndafilit të egër, lëng të freskët thupër, zierje e horsetail, lëng të freskët e kastravec dhe panxhar kuqe, lëng karrote.