Gurë në fshikëz - Simptomat

Prania e gurëve në fshikëz me gurë në uretrës dhe ureters janë një shenjë e një urolithiasis personi. Sëmundja është më e zakonshme në meshkuj se në femra, shumica nën moshën 6 vjeç apo pas pesëdhjetë.
Gurët mund të formojnë për shkak të faktit se në atë ose të tjera arsye shkelur vetitë fizike dhe kimike të urinës, ose ajo mund të jetë për shkak të çrregullimeve në metabolizmin (lindura apo të fituara).
Gurë në fshikëz mund të jenë të llojeve të ndryshme. Ata ndryshojnë në ngjyrë, formë, madhësi, dhe struktura. Ato mund të jenë të vetme ose të shumëfishta, e butë dhe e vështirë, të qetë dhe i përafërt, përmban oxalate dhe fosfat kalcium, kripëra urinës, urinës.

Concretions në fshikëz mund fillimisht nuk e identifikojnë veten e tyre, dhe njeriu mund të aksidentalisht mësuar rreth tyre vetëm në miratimin provimet në lidhje me çdo sëmundje tjetër.
Shenja tipike që tregojnë praninë e gurëve në fshikëz janë:

 • Dhimbje të ulët mbrapa, e cila mund të bëhet më e fortë duke ndryshuar pozicionin e trupit apo aktivitete fizike. Pas një sulmi të rëndë të dhimbjes pacienti zbulon se guri nga fshikëz gjatë urinimit.

 • Dhimbje barku i veshkave pranë pasme, zgjat disa ditë. Ajo zvogëluar, pastaj përsëri rritet.

 • Urinim i shpeshtë dhe dhimbje kur zbrazjes fshikëz. Kjo simptomë tregon se guri është në uretër apo fshikëz. Nëse ka guri merr në uretrës, ajo mund të jetë e plotë të urinës ose të mbajtjes së urinës do të ndahen pika. Nëse guri është uretrës pjesërisht pasmë dhe pjesërisht në fshikëz, ajo mund të jetë një mosmbajtjeje urinar pjesshme për shkak të muskul unazor zbulimit të vazhdueshëm.

 • Shfaqja e gjakut në urinë pas ushtrimit apo dhimbje të forta. Kjo ndodh nëse guri është mbërthyer në qafën e fshikëzës apo fshikëz mureve të traumave ndodhur. Nëse enët e dëmtuara venoz Dilated qafën e fshikëzës, ajo mund të shkaktojë gjithsej harlisur hematuria.

 • Urinë turbullt.

 • Rritja e presionit të gjakut dhe temperatura të 38-40?.

 • Urinim i pavullnetshëm dhe priapism (në fëmijëri).

 • Kur lidh Gurë sëmundje microbial infeksionit mund të jetë i komplikuar pyelonephritis ose cystitis.


 • Diagnoza e gurët e fshikëzës


  Për të diagnostikuar përfundimisht nuk është e mjaftueshme për ankesat e pacientit. Ju duhet gjithashtu të kryejnë testime laboratorike të materialit biologjik dhe të kryejë ekzaminimin instrumental e pacientit.
  Në praninë e testit gurë urinës tregon përmbajtjen rritje të eritrociteve, leukociteve, kripëra, bakteret.

  Ultratinguj janë arsimi hyperэhohennыe me hijen akustike.
  Ndihmon zbuluar gurë dhe cystoscopy. Cystography dhe urography të ofrojë një mundësi për të vlerësuar gjendjen e traktit urinar, të zbuluar gur dhe sëmundjeve të lidhura.

  Hiq gurë nga fshikëza


  Gurë të vogla mund të vazhdojë në mënyrë të pavarur e urinës përmes uretrës.
  Nëse madhësia e gurëve të vegjël, atëherë pacienti është rekomanduar për të ndjekur një dietë të veçantë dhe për të marrë mbështetje medikamente mosmbajtjeje bilancit bazë.
  Nëse pacienti është treguar terapi operativ, përdorimin e metodave të ndryshme të trajtimit;


 • dërrmues gurë në fshikëz nga lytolapaksyy suprapubic perkutan kontaktoni transuretralnoy tsystolytotrypsyy, lytoэkstraktsyy endoskopike;

 • kamenerozsikannya nga tsystolytotomyy hapur.