Zastudyla fshikëz - Simptomat

Ankesa që gruaja zastudyla fshikëzës në të gjitha simptomat në këtë pikë, ndoshta miratimi më i shpeshtë për pranim në urolog. Në të vërtetë, sipas statistikave mjekësore, çdo e treta grua të moshës 20 deri në 40 vjeç të paktën një herë në jetën e tij përballen me simptomat tipike që ndodhin fshikëz kur zastuzhenyy. Kjo më shpesh në zonjat diagnostikuar cystitis akute, por ka raste kur shprehura dimly në shenjat zastuzhennoho fshikëz tregojnë formë kronike të sëmundjes.

Pezmatimi i fshikëzës është një sëmundje shumë e zakonshme në mesin e grave. Karakteristika anatomike të sistemit femër urinar (uretrës shkurtër dhe relativisht të gjerë) të kontribuojnë në përparimin e shpejtë të infeksionit dhe depërtimit të saj në fshikëz. Një grua që ndihet zastudyla fshikëz spektër tipik e simptomave shkëlqimin e ekranit varet formën e inflamacionit: akut ose kronik.
Faktorë të favorshme
Besohet se chill është kryesor shkaku ftohjet fshikëzës. Kjo deklaratë nuk është fare e saktë. Në shumicën e rasteve, cystitis është i infektuar në natyrë, kështu që nuk mund të jetë hipotermi rrënjë shkaku i inflamacionit. Chill, këmbët lagur në shi, shtrirë ose ulur në sipërfaqe të ftohtë, dobësuar sistemin imunitar, dështimin e higjienës personale, vitaminë mangësi, dhe në disa raste edhe lodhje apo stresit - është vetëm faktorë të favorshme.

Gamë të tërë të treguesit në zastuzhenye fshikëz, gruaja shikon në vetëm kur këta faktorë të kombinuar me infeksion bakterial. Ajo shpesh bëhet një anusit vatër (Escherichia coli shkaktuar cystitis në 70-95% e grave) dhe në hyrje të vaginës.

Fshikëz një të ftohtë: simptomat e inflamacionit dhe një regjim standarde


Nëse një grua zastudyla fshikëz, ka të ngjarë që ajo do të përjetojnë simptoma të mëposhtme:

 • Prerja dhimbje ose natyra djegur në fshikëz (ndjerë mbi pubis) - cystitis akute; duke tërhequr ose dhemb dhimbje - simptomat tipike gjatë fshikëz zastuzhenyy në rast të formave kronike të sëmundjes.

 • Urinim të dhimbshme; Akti uretrës mund të shoqërohet fije, ndjesi shpimi gjilpërash, djegie, e cila e rrit fund. Forcimi i rënie është për shkak të mureve të fshikëzës dhe, në përputhje me rrethanat, duke rritur fërkime lit muret e njëri-tjetrit.

 • Urinim i shpeshtë; kërkojnë bindëse të urinoj çdo orë e gjysmë atje.

 • Urina lëshuar në sasi të vogla, edhe pas urinimit mbetet një ndjenjë jo plotësisht zbrazjes fshikëz.

 • Urinës bëhet ngjyrë me re dhe erë të mprehtë të pakëndshme; urina kuq nuancë tregon praninë e gjakut në të.

 • Gjendja e përgjithshme e grave të varfra, nuk është dobësi, rrit temperaturën e trupit (deri në 38 gradë).


 • Një grua që zastudyla fshikëzës mund të përjetojnë disa ose të gjitha simptomat e mësipërme. Në çdo rast, nevojë për këshilla urolog, sepse cystitis trajtohet akute në të mirë të bëhet kronik, në më të keq - të rrezikshme përhapjen e mëtejshme të infeksionit dhe komplikime të mëvonshme të rënda.
  Me aplikimin e trajtimit adekuat zastuzhennoho lehtësojë simptomat e fshikëzës ndodh brenda pak ditësh. Ky trajtim zakonisht përfshin marrjen:


 • antibiotikët, Fosfomycin, Ciprofloxacin, norfloxacin, Furazydyn dhe të tjerët;

 • Agjentët antispasmodic, papaverine, Drotaverine dhe të tjerët;

 • NSAIDs: Diclofenac, ketorolac, nimesulid, etj etj,.

 • ilaçe bimor.


 • Gruaja që zastudyla fshikëz gjatë shtatzënisë, simptoma pothuajse asnjë të ndryshme nga klasike, regimens vetëm pak më të ndryshme të trajtimit.