Zastudyla fshikëz - çfarë duhet të bëjmë

Shumica e grave të mbani mend nga të rriturit kujtesë fëmijëria nuk mund të ulen në tokë të ftohtë dhe shkëmbinj, not në ujë të ftohtë dhe të ecin zbathur në një mot të ftohtë, jo të dridhura fshikëzës. Por pak kush ndiqni këto këshilla derisa ju hasni një problem. Dhe në qoftë se fytyra, jo gjithmonë shkojnë te mjeku. Çfarë grua bëni nëse ajo ende zastudyla fshikëz?

Për trajtimin e kësaj sëmundjeje, ka shumë mjete popullore. Disa gra të përsëritur transferuar sëmundjen, kështu që trajtojnë veten. Kjo nuk është e rekomanduar, si sëmundja mund të kalojë në kronike dhe të japin komplikime në veshka. Në kohë për të parë një mjek, ju duhet të dini shenjat e sëmundjes.


Si të njohin se një grua zastudyla fshikëz?Qe inflamacionit, nëse paraqitet paktën një shenjë:


 • të shpeshta ose, anasjelltas, një urinim shumë të rralla;

 • urina re, me një erë të mprehtë, mund të jetë papastërtitë e gjakut;

 • dhimbje të forta të barkut, dhe dhimbje dhe dhimbje gjatë urinimit;

 • temperatura mund të rritet, të fillojë dobësi dhe gjendja e keqe. • Nëse ti e kupton se ju keni një fshikëz të ftohtë, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Por kjo nuk është e rekomanduar për të marrë pa një recetë ndonjë ilaç. Megjithatë, ju mund të ndihmoni veten pa to.


  Si për të kuruar fshikëz zastuzhennыy?
 • Ju duhet menjëherë të përshtateni dietën tuaj, të heqë dorë nga të gjitha akute, tymosur dhe i kripur. Keqësojë gjendjen tuaj mund edhe produktet acid, çaj të zi, kafe dhe alkool.

 • Ndihmon në lehtësimin e ngrohjes dhimbje. Ju mund të marrë një dush të ngrohtë ose dush ulur me supë kamomil ose horsetail. Bashkangjit një bllok të ngrohtë ngrohje në bark të ulët, ose për të bërë një kompresë. Për këtë shembull, ajo është e rekomanduar për të bërë një qëlloj me një gotë zierje e pelin dhe 100 gram miell thekre. Ajo gjithashtu duhet të veshin çorape të ngrohta leshi për të mbajtur këmbët të ngrohtë. Përfundojë një batanije apo shall të ngrohtë të gjithë, por qëndrojnë në shtrat.

 • Për të pastër nevojën fshikëzës për të marrë concoctions medicinale të bimëve. Veçanërisht bearberry dobishme, horsetail fushë, kopër, lë thupër dhe goldenrod. Në përgjithësi, në këtë shtet, është e dëshirueshme që të pini sa më shumë të jetë e mundur. Është më mirë për të përdorur pije frutash dhe kulpër boronicë me çaj jeshil ose nenexhik.

 • Pllakat me zastuzhennom fshikëz duhet të merret nga një mjek. Shpesh kjo Canephron, Fytonefron ose Tsyston.


 • Në fazat fillestare ju mund të bëni pa antibiotikëve, të vetë-mjekoj, por ende nuk ia vlen. Nëse një grua zastudyla fshikëz se trajtojnë në mënyrë më efektive mund të them një mjek.