Inflamacion i uretrës

Një sëmundje shumë e zakonshme në gratë dhe tek burrat është inflamacion i uretrës. Në vetvete kjo nuk është e rrezikshme, por mund të shkaktojë infeksion në organe të tjera. Kjo sëmundje është shumë e pakëndshme dhe të prish rrjedhën normale të jetës. Çfarë ju jeni duke marrë inflamacion të uretrës - uretritin? Arsyet mund të jetë infektive apo jo.

Uretriti Infektive

Ajo është shkaktuar nga patogjenet e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, shpesh gonokoku, Klamidia, Trichomonas dhe të tjerët. Ky infeksion është seksualisht të transmetueshme. Gjithashtu, inflamacion të uretrës të grave mund të shkaktohet nga Staphylococcus, E. coli ose kërpudhave. Sëmundja ndodh kur mukusit nuk mund të përballen me bakteret, dhe ata kanë filluar të shumohen. Ajo është e ndikuar nga faktorët e mëposhtëm:


 • hipotermi, të ftohtë dhe të reduktuar imunitetin e përgjithshëm;

 • semundjet inflamatore kronike;

 • lëndimet e shkaktuara nga operacioni, ose tsystoskopyey kalimin e gurë të vegjël në uretrës;

 • Futje e pamjaftueshme e ujit dhe urinim të rralla;

 • një numër i madh i mprehtë, i lagësht dhe të kripës në dietë, dhe konsumit të alkoolit;

 • komplikimet e cystitis, sëmundje gurët në veshka apo diabeti. • Simptomet e inflamacion të uretrës  Në formë të butë të sëmundjes ka vetëm një djegie të lehtë dhe dhimbje gjatë urinimit. Por në qoftë se koha nuk fillon trajtimin, procesi i zhvillimit të inflamacionit dhe simptoma të tjera të shfaqet:


 • kruajtje, dhimbje të rënda dhe dhimbje barku në forma të komplikuara të vazhdueshme;

 • shkarkimit nga uretrës, e cila mund të jetë e mukozës, purulent, të bardhë ose të gjelbër, të përgjakshme ose i urryer-nuhatje;

 • mosmbajtjeje pjesshme. • Nëse ju injorojnë simptomat e para të inflamacion të uretrës, ajo shkon në një formë kronike. Kështu, pacientët ankohen për dhimbje të vazhdueshme të barkut xhoko në pubike. Nuk mund të jetë komplikime në formën e cystitis ose thyerje microflora vaginale.

  Trajtimi i inflamacion të uretrës  Kur simptomat e para gjithmonë duhet të ekzaminohet nga një mjek. Pas trajtimit varet nga ajo që bakteret ishte shkaktuar nga inflamacion. Më e vështirë për të trajtuar gonorresë uretritin në sfond. Në këtë rast i caktuar tek disa antibiotikëve, ilace anti-inflamatore, vitamina, imunomodulatoreve dhe fizioterapia.

  Trajtimi i llojeve të tjera të uroantyseptykamy infektive uretritin kryer, për shembull, Monuralom, Ampyoksom ose furazolidone. Kohëzgjatja e pranimit të tyre të emëruar mjeku dhe varet nga shkalla e sëmundjes. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të trajtuar sëmundje themelor që e ka shkaktuar uretritin. Në formën e ndërlikuar të mbajtur nga lokale antiseptics Lavage uretrës. Dhe për të mbështetur trupin dhe ta ndihmojë atë të luftuar sëmundjen, vitamina imunitetit-rritjen dhe agjentëve të emëruar.


  Si për të trajtuar inflamacion të uretrës në qoftë se ajo nuk është shkaktuar nga një infeksion?
 • Ndihmë banja mirë të ulen me një zierje e kamomil, Calendula ose Permanganat kalium.

 • Ju duhet të rregullojë dietë: eliminuar nga dieta është djegëse, i kripur dhe i tymosur, dhe pini më shumë ujë, barishte ose lëng boronicë.

 • Në kohën e trajtimit për të shmangur hipotermi, stërvitje dhe seks.

 • Eliminimi i alkoolit dhe duhanit. • Është e rëndësishme që gruaja kishte rroba të lira të bëra nga materiale natyrore, e ndjekur rregullat e higjienës personale dhe nuk i ka frenuar kërkojnë për të urinoj.