PCOS - Simptomat


Deri në 15% e grave të moshës riprodhuese kanë sëmundje si sindromi polycystic vezore (PCOS), shpesh nuk janë të vetëdijshëm për këtë, sepse simptomat nuk janë të gjithë dhe disa janë të lubrifikuar dhe janë të ngjashme me sëmundjet tjera të sistemit endokrin.
Kur një grua është diagnostikuar me PCOS, kjo është, sigurisht, do të dini se çfarë është dhe se si kjo sëmundje do të ndikojë në jetën e saj. Sindromi polycystic vezore - një sëmundje hormonale, kur trupi femra fillojnë të mbizotërojnë hormonet mashkullore.
Shpesh këto gra mund të mësojnë edhe nga pamja e tyre. Ata janë mbipeshë model mashkull shpërndarjen e flokëve, flokët dhe lëkurës probleme të rralla si aknet dhe skuqjen.

Normalisht, çdo cikël menstrual, numri i follicles të vogla dhe të gjithë ata, përveç njërit janë shpërbërë pas fillimit të menstruacioneve. Nën ndikimin e hormoneve është një shqetësim në procesin, të gjitha follicles mbeten brenda vezës, duke formuar cysts të shumta, dhe e mbushur me lëng.
Si pasojë, vezore rrit fuqimisht në madhësi, edhe pse kjo grua nuk është ndjerë gjithmonë. Simptomet e PCOS mund të shihet në ultrazërit, e cila është një konfirmim i diagnozën e polycystic ndonëse mjeku me përvojë, pa ultrazërit mund të diagnostikojnë sëmundje.

Simptomet e PCOS


Askush nuk e quan një grua të vënë një diagnozë të tyre, por duke gjetur veten në një grup të simptomeve, është e këshillueshme për të kërkuar ndihmë mjekësore:

  • nuk mujore apo parregullsia e tyre;

  • gjakderdhja e papritur mitrës;


  • infertilitetit - sepse trupi ka ovulacionit, pa të cilat konceptim është e pamundur;

  • Shfaqja largohet tepër i hollë në tempuj dhe qafës, si burrat;

  • krahët e tepruar e flokëve trup, gjoks, mbrapa;

  • puçrra fytyre, e kombinuar me lëkurë me vaj;

  • rritur peshën e trupit, duke luftuar që nuk të çojnë në një rezultat pozitiv;

  • dhimbje të rregullt në bark.