Salpingooophoritis - Simptomat

Salpingo (ose adnexitis) - një inflamacion i mitrës (tubat fallopiane dhe vezore), shpesh shkaktohet nga infeksioni. Agjent shkaktar i salpingo akute mund të jenë:

 • Streptococcus;

 • aureus;

 • Klamidia;

 • gonokoku;

 • Coli Escherichia;

 • Mycobacterium tuberculosis.


 • Infeksioni merr në shtojca përmes vaginës, në qafën e mitrës rritet, duke arritur në këtë mënyrë e saj "qëllimi."
  Salpingo akute shpesh një komplikacion i abortit apo manipulime të tjera të mitrës. Së pari, procesi i përfshirë tubat fallopiane, vezoret dhe pastaj ndezi. Salpingo të jetë e njëanshme (djathtas ose majtas), por ka raste të lezioneve shtojca dypalëshe.


  Salpingooophoritis - Simptomat


  Salpingo klinike varet nga patogjen dhe gjendjen e trupit. Kështu, adnexitis, e cila është për shkak të Staphylococcus, Streptococcus ose gonokoku është akute ose subakut, dhe chlamydial dhe tuberkulozi - kronike.
  Salpingo akute karakterizohet nga dhimbje në fund të barkut në nivelin e kryqe. Në disa raste, dhimbja është e shoqëruar me bloating, vjellje, të vjella, kapsllëk. Klikuar mbi bark, ndjeu dhimbje, dhe në raste të rënda tensioni e muskujt e barkut. Gjithashtu, nuk janë të gjitha shenja të dehjes - temperaturë të lartë, numërimin e lartë të leukociteve dhe ESR.

  Aty ku nuk ka komplikime - për 7-10 ditë, dhimbje gradualisht subsides, temperatura normale, dhe të kthimit të gjakut në normale.

  Simptomet e salpingo kronike


  Salpingo kronike ndodh si një komplikacion i akute adnexitis nëse manifestimit primar i infeksionit.
  Zakonisht, femrat përjetojnë dhimbje në bark dhe ijë, mollaqe nganjëherë jep ose rektumit. Këto ndjenja janë shkaktuar nga mbështjelljes që u formua në sfondin e inflamacionit kronik. Mbështjelljes në tubat fallopiane mund të shkelin integritetin e tyre, dhe për këtë arsye të çojë në shterpësi. Shpesh salpingooophoritis kronike vërejtur çrregullime menstruale, manifestohet si të zgjatur dhe të rënda gjakderdhje. Shpesh e vetmja shenjë e sëmundjes është e infertilitetit. Salpingo pavarësisht nga patogjen ndodh me periudhat e acarimit dhe faljen. Në stresit të rënda, hipotermi, lodhje - infeksion "zgjohet" dhe e bën vetë ndihet.


  Çfarë duhet të bëni nëse ju keni vërejtur në simptomet e tyre salpingo?


  Sa më shpejt që të jetë e mundur, të konsultoheni me një mjek. Salpingo akute rrallë një kërcënim për jetën, por këtu janë disa patologji me simptoma të ngjashme mund të jetë shumë e rrezikshme. Midis tyre - një shtatzëni ektopike, këputje kist ovarian, apendiksit akute.
  Nëse mjeku konfirmuar diagnozën e salpingo akute apo rëndim të andeksyta kronike - ju antybyoterapyy kurs. Është e rëndësishme për të kryer udhëzimet mjeku për mjekim që të shmangen ndërlikimet e pakëndshme e sëmundjes.


  Salpingo profilaktike


  Parandalimi i sëmundjeve infektive të traktit gjenital dhe jo i thjeshtë - të shmangur abortit, spirale, kujdes adekuat nga organe gjenitale të jashtme në periudhën pas lindjes. Në mënyrë që të mos shkaktojë acarimin salpingo - ftohtë dhe të mos përpiqen për punë jashtë orarit, sidomos gjatë menstruacioneve.
  Mos harroni se marrëdhënie seksuale të pambrojtura - një burim i infeksioneve të mundshme.