Endometrial polip - Simptomat

Sot, shumë gra të dëgjuar nga mjekët diagnostikuar "polip endometrial", dhe jo të gjithë e di se çfarë do të thotë. Indeve që linjat muri në brendësi të mitrës, të quajtur endometrium. Kur indet endometrial rritet në vend, atëherë kjo patologji është konsideruar të jetë polip endometrial. Sipas statistikave mjekësore, të vjetër gruaja, më të larta gjasat e sëmundjes.

Çfarë është një polip endometrial në mitër?


Polyps në mitër është një rezultat i cili ka natyrën e kancerit. Polip ka këmbën dhe trupin, të cilat janë të vendosura në indet sipërfaqe të murit të mitrës. Më polip formuar në strukturën endometrial gjëndrave. Madhësive polip mund të shkojnë nga disa milimetra deri në disa centimetra. Me strukturën e saj polip endometrial duket si një top apo përmbajtje ovale brendshme gjëndrave. Ajo ka qëndrueshmëri të lirshme gjëndrave.

Llojet e polyps endometrial

 • gratë në moshë riprodhuese shpesh vërehet polyps endometrial në formë të gjëndrrave.

 • gra të moshuara polyps endometrial natyrshme fijor, të cilat janë në përgjithësi të rralla.

 • formë të përzier - polyps gjëndrave-fijor endometrial - shpesh formua në gratë pas 35 vjetësh.


 • Në polyps endometrial mund të lindin çrregullime të qarkullimit të gjakut, inflamacionit, dhe në disa raste, polyps mund të degjenerojë në adenomas. Në raste të tilla, polyps endometrial konsiderohen si kusht precancerous.

  Shkaqet e polyps endometrial


  Arsimimi polip endometrial shkaktuar nga funksioni hormonal ovarian për shkak të përmbajtjes së lartë të estrogjenit dhe progesterone mangësi. Shkaku polyps gjëndrave endometrial zakonisht çrregullimet e sistemit endokrin, veçanërisht në gratë me obeziteti, hipertensionit dhe sëmundje të tjera. Proceset inflamatore të rreshtim e brendshme e mitrës, abortin, curettage e mitrës të rrisë rrezikun e polyps. Në paraqitjen e tumoreve endometrial indirekt ndikojnë në mjedis negative ekologjike dhe dietë të sëmurë.

  Simptomet e polip endometrial


  Në shumicën e rasteve, këto polyps nuk ka treguar veten dhe për këtë arsye karakterizuar si sëmundje asimptomatike. Megjithatë, disa gra mund të përjetojnë simptomat e mëposhtme të polip endometrial.

 • diktim gjatë menopauzës;

 • menstruacioneve të rënda;

 • diktim në mes të ciklit menstrual;

 • në disa raste, siklet gjatë urinimit dhe gjatë kontatkta seksual;

 • paaftësia për konceptoj në mungesë të patologjive të tjera;

 • Simptomat rritur polip gjëndrave endometrial kujton luftën.


 • Për simptomat e polyps endometrial të gjithë model karakteristik: vjetër gruaja, simptomat më të rënda shfaqen.

  Diagnoza e polip endometrial • Një nga më të efektshme polip endometrial hulumtim është ultratinguj, të cilën ai paraqitet si një trashje lokal të indeve endometrial. Ultratinguj zbulon polip ehooznaky endometrial. Ultratinguj është bërë e mirë në ditët e para pas muajit, sepse 5-9 ditë nga fillimi i ciklit menstrual.

 • Mjekësia moderne gjithashtu praktikuar me sukses hysterosonohrafyyu të përsosin diagnozën për prania ose mungesa e polip endometrial. Kjo procedurë është e njëjtë me ultratinguj futur vetëm në mitër nëpërmjet një lëngu kateter që shtyn muret e mitrës deri në formimin e endometrium ishin më të mirë të dukshme.

 • Metoda më progresive endometrial zbulimin polip është hysteroscopy. Kjo procedurë përfshin ekzaminimin e mitrës duke futur një pajisje me një kamera miniaturë.