Mungesa e estrogjenit - Simptomat

Ruajtjen e niveleve të bilancit estrogjenit ka rëndësi të madhe për trupin e femrës. Estrogjenit është përgjegjëse për funksionin e amësisë, dhe rënie e saj mund të çojë në shterpësi.

Simptomet e mangësi estrogjenit në gratë


Shenjat e mungesës së estrogjenit janë:

 • ndryshueshmëria e emocioneve;

 • bjerë në tërheqje fizike;

 • ditë rastit kritike;

 • dhimbje të rastit gjatë ditëve kritike:

 • rritet nervozizëm;

 • lëkurës shurdhër;

 • sagging zemrat;

 • pika presion;

 • Mungesa e energjisë;

 • harresa.


 • Siç është mungesa e estrogjenit në trupin e një gruaje?


  Me mungesa lëkura e saj është më pak elastike dhe elastike, shënon shtrirje duket.
  Ka një probabilitet të lartë nga sulmi në zemër, katarakte, shterpësi, kanceri, humbje e flokëve, osteoporozën dhe sëmundje të tjera.
  Arsyet janë mungesa e estrogjenit faktorë të tillë si:

 • mangësi vitaminë;

 • humbje peshe papritur;

 • menopauza.


 • Si për të rregulluar mungesën e estrogjenit?


  Është e këshillueshme që të kërkojë këshilla nga një mjek të mirë. Përshkruara në thelb hormonet dhe rregullisht të rekomandojë pacientët marrin vitaminë E.

  Nutritionists rekomandojmë për të rritur nivelin e shqyrtimit estrogjenit e dietën tuaj dhe duke shtuar listë të veçantë të produkteve. Këto produkte janë të estrogjenit natyrore, hormon femra që zëvendëson.
  Nga produktet e rrit nivelin e hormoneve të përfshijnë:

 • bishtajore;

 • perimet (patëllxhan, kungull, lakër, karrota);

 • fruta (papaja, shegë);

 • soje;

 • çaj jeshil;

 • birrë shtëpi.


 • Nga rruga, më parë në listën e estrogjenit bimor dhe kafe të përfshira, por shkencëtarët kanë treguar kohët e fundit se kafe nuk e mbush mungesën e estrogjenit dhe ul atë.