Si funksionon sifilis

Sifilisi - sëmundje e fshehtë dhe shumë të rrezikshme. Mos u shfaqur për një kohë të gjatë, ajo mund të jetojnë në trup dhe një herë të shkaktojë dëm të pariparueshëm. Sifilizi grave është një temë e veçantë e bisedës, sepse ajo mund të transmetohet nga nëna tek fëmija, edhe në qoftë se ai është ende në mitër. Kjo është arsyeja pse secili nga seksi i bukur duhet jo vetëm të dinë armikun e tij në fytyrë, por edhe të jetë në gjendje për të zbuluar atë në kohë për trajtim të mëtejshëm.

Simptomet e sifilisit në gratëNga sifilizi sot askush nuk është imun. Dëshirore spirochete zbehtë, mund të depërtojnë në trup përmes çara në lëkurë dhe përmes mukozës. Shumica sifilizi hyn në trupin e femrës seksualisht. Kjo metodë e infeksionit përbën gati 96% të rasteve. Penis mjaft fërkime brenda në vaginë për të formuar çara të vogla dhe infeksion patogjen mori në gjak. Infeksioni më pak e zakonshme sifilizi shtëpiake nëpërmjet sendeve higjienën, krehër dhe të kuq buzësh

Pas rreth 28 ditë pas infektimit, periudha e inkubacionit të sëmundjes është e gjatë, dhe shenjat e para të sifilisit në gratë fillojnë të shfaqen në lëkurë. Si sifilizi është manifestuar në femra?

 • zakonisht periudha e parë e sëmundjes nuk është parë si ajo zhvillohet në vendin shumë ku ka ndodhur infeksioni, dmth mitrës dhe vaginës. Megjithatë, ka raste kur sifilisi manifeston simptomat e saj tek gratë në gjuhë, bajamet, zemrat dhe nipples. Në këto vende ka arna të vogla erosional madhësinë e një monedhë prej 10 cent. Disa ditë më vonë pranë vende të identifikojë ulcerat fillojë të rritet nyjet limfatike.

 • Sifilizi primar në gratë përfundon me ethe, rraskapitje, dhe pamjen e puçrra sifilitik si njolla të kuqe në skajet e shankri.

 • manifestim i mëtejshëm i sifilisit në gratë karakterizohet nga fakti se organet gjenitale ka më shumë shpërthime. Në gojë, në gjuhën dhe madje edhe litarët vokale mund të jetë papules, duke çuar në ngjirur zërin. Njolla duket dhe zhduket, dhe ende spirochete zbehtë vazhdon të shkatërrojë trupin dhe gratë kanë filluar të bien nga flokët dhe madje edhe qerpikët.

 • nëse dy periudhat e para evoluar pa ndërhyrjen mjekësore, ajo fillon të zhvillohet sifilis terciare. Ajo shkatërron lëkurën, kockat, enët e gjakut, sistemin nervor dhe tërësisht shkatërron njeriun. Kjo zakonisht ndodh në qoftë se sëmundja nuk trajtohet për 3-4 vjet.


 • Trajtimi i sifilisit në gratë  Mjekësia moderne mund të luftojë me sukses sëmundjen dhe të shpëtoj prej tij pa dëmtuar trupin. Ne trajtimin e përdorur antibiotikët, që ndalon zhvillimin e virusit në trup. Natyrisht, më parë se virusi është zbuluar, aq më e lehtë është për të shpëtoj prej tij.


  Në trajtim, tani mbahen universale masa të ndryshme parandaluese. Të gjitha të infektuar janë në regjistrin e posaçëm të doktorëve me bukurive të rinj dhe madje edhe nga e shkollave bisedimet parandaluese. Statistikat tregojnë se serioziteti i sëmundjes zakonisht nuk e kuptojnë njerëzit e vetëm të rinj. Vajzat Sifilisi sot, për fat të keq, mjaft të zakonshme. Nëse një grua nuk është trajtuar sëmundjen para se të shtatzënisë ose gjatë saj, ajo ka pothuajse asnjë shans për të pasur një fëmijë të shëndetshëm. Përveç kësaj, sëmundja mund të shkaktojë lindje të parakohshme, dhe fryti mund të jetë i lindur i vdekur. Por në të njëjtën kohë, lejon ilaç për të trajtuar trupin vetëm nën kohën e shtatzënisë, e cila rrit shanset e tij për të lindur të shëndetshme.


  Për të parandaluar sifilis, mjekët rekomandojnë çdo gjashtë muaj për të kaluar organi inspektues për spirochete zbehtë, vizitoni gjinekologun dhe veneriane sëmundje të. Nëse seksi nuk është i mbrojtur, ne rekomandojmë shpëlarë tërësisht me organet e ujit me sapun të rregullt. Megjithatë, parandalimi më i mirë i sifilisit në gratë ende kanë marrëdhënie seksuale me një partner të rregullt ose, në raste ekstreme, marrëdhënia seksuale duke përdorur një prezervativ.