Polyps në mitër - trajtim

Më parë ishte supozuar se vuajnë nga polyps shpesh gratë e moshës 50 vjet. Ekologji moderne ulur ndjeshëm këtë moshë, diagnoza është "polip mitrës" edhe mund të vihet vajzat e reja. Një ngushëllim është se polyps në mitër ende shërueshme dhe mund të shpëtoj prej tyre.

Si të hiqni polyps në mitër?


Për të hequr një polip në qafën e mitrës do të kenë nevojë kirurgji. Procesi i heqjes së polip quajtur - polypectomy. Kjo frikë nuk është e nevojshme, operacioni nuk është e komplikuar dhe kryer atë me qetësues, ju lutem. Mjeku thjesht shtrembëron polip vetë, dhe këmbë ishte shoku nxehtë elektrike.

Nëse polyps pas polypectomy ende vazhdojnë të shfaqen, ose nëse ka polyps në mitër, procedura është kryer scraping polip në shumë mitrës - curettage. Duke përdorur mjete të posaçme të marra endometrium - rreshtim mitrës. Kjo procedurë mbron daljen e polyps të reja, dhe ju lejon të polip qelizat për analizë. Analiza e strukturës së qelizave polip lejon për të zbuluar kancerin e mundshëm.
Kohët e fundit, në mënyrë aktive praktikuar si për të hequr polyps në lazer mitrës. Ky lazer është duke përdorur

 • rreze e dobët apo të fortë. Nëse është e nevojshme, eksperti mund të kombinohen të dy llojet e rrezeve. Dhe si ju keni mendoi ndoshta, lazer mbi procedurat standarde konvencionale kanë disa avantazhe.

 • i gjithë operacioni kryhet duke përdorur mykrovydeokamerы, e cila lejon mjeku për të vepruar me guxim;

 • me lazer terapi nga një mjek është në gjendje për të numëruar numrin dhe thellësinë e indeve hequr;

 • Avullimi i shtresave të djegshme është gradual;

 • .. pas këtij shërimi është shumë më e shpejtë t k lazer ka të sakta dhe nuk ndikojnë në indet e paprekur aty pranë;

 • probabilitet shumë të ulët nga plagët dhe plagët pas lazer terapi.


 • Pas procedurave kirurgjikale, gratë duhet të nënshtrohen ekzaminimit periodik. Në mënyrë për të parandaluar shfaqjen e polyps reja në mjekim mitrës përshkruara drogës hormonal. Natyrisht, të gjitha drogat janë zgjedhur individualisht, sepse një shkak çfarëdo gruaje vet të polyps.
  Unë do të doja të them gjithashtu se procedurat e listuara kirurgjikale kanë contraindications. Ata nuk do të bëhet në qoftë se një grua ka sëmundje të ndryshme inflamatore - klamidia, infeksion maja, gonorre, dhe infeksionet.

  Si për të trajtuar polyps në mitër?


  Sigurisht, ka mundësi trajtimi për polyps mitrës pa kirurgji, por kjo është e mundur vetëm nëse shkaku i polyps është një cikël menstrual. Në këtë rast të përshkruajnë terapi të hormoneve duke përdorur kontraceptivëve oral.
  Gjithashtu i njohur raste kur trajtimi i polyps mitrës duke përdorur mjetet juridike popullore. Ne do të ju tregojë për një prej mjeteve të tilla - një celandine.
  Uji celandine tretësirë ​​e polyps në mitër
  Fresh celandine barishte Hidh 165 ml ujë të vluar, të përfundojë dhe le të qëndrojë disa orë. Merrni tretësirë ​​3 herë në ditë, duke filluar me pjesë të vogla, gradualisht duke e çuar numrin e lëngshme dehur në 100 ml 2 javë për të bërë një pushim 2 javor, dhe ju mund të pini larg disa kurse.

  Douching celandine
  Fresh celandine herbs derdh një litër ujë të valë. Le të qëndrojë për disa orë, pastaj tendosje dhe të ftohtë. Rezultuar supë duhet spryntsyuvatysya 2 herë në ditë. Kursi është i njëjtë si për të marrë infuzion ujit: 2 javë spryntsuemsya - 2 javë pushim.
  Megjithatë, kini parasysh se shumë recetave dhe këshilla, por mjekët besojnë se mjekësia tradicionale nuk është efektive. Ne nuk duam të trembë ju, por pa një diagnozë të duhur dhe trajtimin e polyps të zakonshëm të aftë mund të shndërrohet në kancer të mitrës;