Ushqyerit në kancerin e gjirit

Shkencëtarët kanë gjetur se thelbësore në zhvillimin e kancerit të gjirit është dietë. Prandaj, për parandalimin e, dhe për të përmirësuar gjendjen e diagnostikuar me kancer të gjirit dhe pas operacionit për të hequr tumorin, duhet të ndjekin një dietë të veçantë.

Rregullat themelore të furnizimit në kancerit të gjirit • Kërkesa e parë e cila është paraqitur në dietë - një vlerë të plotë dhe të bilancit.

 • Hani ushqim të nevojshme në sasi të vogla, por shpesh. Vetëm me këtë kusht trupi do të asimiluar ushqyesve ajo ka nevojë.

 • Me dietë plotësisht të përjashtohet shumë yndyror ushqimeve dhe pjata të përgatitura në një tigan, produktet e rafinuara dhe yndyrna zjarrduruese.

 • Të gjitha produktet duhet të jetë i freskët, pa preservatives dhe ngjyra artificiale.

 • Një pjesë e rëndësishme e dietës në kancerit të gjirit duhet të përbëhet nga ushqime bimore, si vetëm manaferrat, fruta dhe perime të përmbajë më antioksidantë, të cilat pengojnë proceset e oksidimit dhe të siguruar futje e mineraleve, vitaminave dhe fibrave.

 • Më të dobishme në këtë sëmundje ka ndonjë fruta të ndritshme (kajsi, Kastrati, kungull, domate, karrota, piper zile). Jo më pak të përfitojnë me perimet jeshile. Veçanërisht e dobishme konsiderohet lakër (të gjitha llojet). Për shembull, brokoli përmban shumë substanca që shkaktojnë shkatërrimin e substancave që nxisin rritjen e qelizave të kancerit dhe gjithashtu ka një efekt stimulues në sistemin imunitar. Brokoli steamed ka një përfitim të veçantë për pacientët me kancer të gjirit.

 • Në mënyrë aktive duke luftuar qelizat e tumorit perime të tilla si hudhër dhe qepë (sidomos varieteteve qepë me një erë të fortë).

 • Djegës është konsideruar gjithashtu një mjet i shkëlqyer për të vrarë qelizat e kancerit.

 • Ushqimi për kancerin e gjirit nuk mund të bëjë pa kokrra germinated, drithëra, krunde, të cilat ulin nivelet e estrogjenit të stimuluar trupin pastruar veten dhe për të hequr atë nga substancave të dëmshme.

 • Me rëndësi të veçantë në dietë me kancer duhet të përdorin peshk (salmon), e cila furnizon me acide yndyrore të trupit dhe proteina tretshëm.

 • Pengon zhvillimin e tumoreve qumështit dhe produkteve të qumështit (të ulët-yndyrë).


 • Rreth të njëjtën rregullave të të ushqyerit duhet të mbajë praninë e cysts dhe fibroadenomas të gjirit, i cili është terren pjellor për zhvillimin e kancerit të gjirit.