Kanceri i mitrës

Kanceri i trupit qafën e mitrës dhe të mitrës - shkaku më i zakonshëm i vdekjes në mesin e grave të të gjitha moshave. I vetmi ndryshim është se kanceri endometrial - një sëmundje e cila është më shumë gjasa përfaqësues i menopauzës. Megjithatë, në vitet e fundit trendi i përtëritje të shpejtë të kancerit të mitrës.

Shkaqet e kancerit të mitrësSipas statistikave, arsyet për këtë prirje të ardhur keq mund të jetë:

 • anovulyatsyonnыe cikle;

 • mungesës së fëmijëve ose lindja e një fëmije të vetëm;

 • pas menopauzës;

 • në gratë që janë mbipeshë shanset për të hyrë në rrit rrezikun dhjetëfish;

 • duhet të trajtohen me kujdes për terapi të hormoneve gjatë menopauzës, gabim i zgjedhur drogës, apo përdorimi tepër të zgjatur mund të jetë një shkas për rritjen e tumorit;

 • Një tjetër shkak i formimit malinje mund të ketë disa barna që përdoren në kancerin e gjirit;

 • diabeti;

 • pabarazitë hormonal, cikli menstrual. • Kanceri i mitrës - simptomat  Për një kohë të gjatë sëmundja nuk mund të shfaqet. Megjithatë me rritjen e tumorit në femra mund të jetë parregullsi në sistemin e tretjes, të tilla si:


 • Gjakderdhje apo diktim, jo ​​e lidhur me menstruacioneve. Një shenjë e keqe që kërkon rishikim të menjëhershëm dhe të identifikuar shkaqet - Sa shumë herë gjinekologë, ndodhja e gjakderdhjes së etiologji të panjohur përsëritet.

 • Një shenjë e kancerit të mitrës mund të jetë dhimbje. Më të ndodhë kur tumori është në rritje në mënyrë aktive në madhësi.

 • Shoqërues simptomat - janë problemet me urinim dhe defekimit, përsëri, me një rritje të konsiderueshme në arsim. • Shfaqja e një foto fund klinike komplikon diagnozë të kancerit të mitrës, kështu që është shumë e rëndësishme që t'i nënshtrohen komente rutinë, veçanërisht gjatë menopauzës. Në fillim të zbuluar kancerin e mundshëm të mitrës duke përdorur gamën e plotë të inspektimit, kjo përfshin: një rishikim në pasqyrë, prekje, Smears, analizat e gjakut, me ultratinguj, metodë kryesisht Transvaginal, biopsi, hysteroscopy të jetë e mundur, dhe radiografi gjoks.


  Fazat e kancerit të mitrës  Pikë e rëndësishme për të marrë një pamje të plotë të sëmundjes dhe të përcaktojë metodat e trajtimit të kancerit të mitrës është sëmundje fazë. Sipas standardeve mjekësore dallohen:

 • Parë. Tumor është e vendosur brenda mitrës.

 • Dytë. Arsimimi shtrihet në qafën e mitrës.

 • Tretë. Kufizuar jashtë legen.

 • Së katërti. Parasitizes fshikëz, rektumit, le metastaza. • Gjithashtu klasifikimi i rëndësishëm është kryer mbi kancerin e mitrës Struktura:

 • adenokarcinoma - ka ind gjëndrave i uterusit;

 • leyomyosarkoma - daton në shtresën e muskujve të mitrës. • Ju mund të klasifikohet kancerit të mitrës nga shkalla e diferencimit (ngjashmëria me rroba origjinale):

 • nyzkodyfferentsyrovannaya;

 • diferencuar shumë (shkallë më të lartë të diferencimit të tumorit, më i suksesshëm trajtimi do të zhvillohet).
 • Kancerit të mitrës: implikimet dhe trajtimi  Pasojat e kësaj sëmundjeje mund të jenë shumë të ndryshme. Shumë varet nga trajtimi me kohë është filluar dhe edukimin e karakterit. Si me parimin e tjera të trajtimit të onkologjisë në lidhje me të njëjtën gjë dhe është zgjedhur për çdo pacient.

  Skema është si vijon:

 • Trajtimi kirurgjik (kjo përfshin heqjen e plotë të mitrës dhe shtojca, në raste të avancuara edhe nyjet limfatike obyrayutsya);

 • pas trajtimit të kancerit të mitrës trupit duke përdorur terapi rrezatimi;

 • nuk mund të bëjë pa kimioterapia në fazat e avancuara;

 • Efikasiteti paprovuar e terapi të hormoneve të përdorura. • Pas një kurs të trajtimit është një probabilitet të lartë të përsëritjes së kancerit të mitrës, kështu që ju duhet për të mbajtur situatën nën kontroll.