Fshikëz Cancer - Simptomat

Gratë kancerin e fshikëzës është 4 herë më pak se meshkujt. Nga fundi ende nuk është e qartë, duke çuar në zhvillimin e kësaj sëmundjeje, por lidhur me disa sëmundje dhe ndikimet që rrisin rrezikun e sëmundjeve. Nga sëmundjet që mund të shkaktojnë zhvillimin e kancerit të përfshijnë inflamacion kronik të fshikëzës dhe fshikëzës papilomat. Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes, është duke punuar me ngjyra anilinë pirjen e duhanit.

Shenjat e para të kancerit të fshikëzës


Simptomat varen nga fazë të procesit të sëmundjes. Kur forma jo-invazive e kancerit të fshikëzës dhe fazën pushtuese fillestare të procesit (kancerit në vend), simptomat mund të jenë jo, sepse është një problem, si për të identifikuar kancerin e fshikëzës në fazat e hershme, sepse simptomat mund të shfaqen tashmë në fazat e avancuara.
Kur formë invyzyvniy i kancerit me infiltrimin e shtresat e thella të murit të saj dhe indet përreth, shumë varet nga procesi lokalizimit, dhe shenjat e para të kancerit të fshikëzës të ngjarë nëse procesi është vrima ngushtë ureters apo uretrës. Në këtë rast, kanceri i fshikëzës duket si një shkelje të rrjedhjes së urinës nga veshka ose fshikëz.

Simptomat e kancerit të fshikëzësSimptomë kryesor i kancerit të fshikëzës është hematuria. Gjaku në urinë e kancerit shpesh me baltë, të errët - kafe, ngjan pantallona të gjera të mishit. Gjaku i parë shfaqet në sasi të vogla, të paktën në formën e papastërtive ose mpiksjen e freskëta të qelizave të kuqe të gjakut, por kanceri është kohëzgjatja tipik i hematuria, jo për të trajtuar.
Simptoma të tjera që shpesh me hematuria - është përshpejtuar, nganjëherë urinim të dhimbshme, thirrje të shpeshta të urinoj, e infiltrimit të mureve të simptomave të mundshme të reduktimit të vëllimit fshikëz. Ndonjëherë me gjak ose qelb duket thekon shurdhër në urinë. Dhimbje në kancer janë jo vetëm gjatë urinimit - shpesh mërzit duke tërhequr, dhemb dhimbje në legen, të cilat japin perineum, kërbishtin dhe këmbët.

Pas kancerit mbirjen në të gjitha trashësi muri dhe organeve të tjera mund të shfaqen gyp ndërmjet fshikëzës dhe vaginës, rektumit ose lëkurën e pubis, e cila çon në komplikime të rënda septike, u rrit dhimbje dhe simptoma nga organet ku tumori mbirë.
Metastases në organet e largëta do të shoqërohet me simptoma nga ana e tyre: të metastases në nyjet limfatike regjionale mund të jenë të shqetësuar rrjedhjen limfatike në gjymtyrë, të metastases mëlçisë nganjëherë duket verdhëz, shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme dhe dehje të zgjeruara, me metastaza në mushkëri dhe bronke ka një kollë, gulçim dhe peshtyn gjak.

Kanceri është shoqëruar gjithmonë nga një rritje e simptomat e dehjes, së pari mund të shqetësojnë dobësi të përgjithshme, duke tërhequr dhimbje të muskujve, ethe të ulët të keq duket, të gjithë i shoqëruar nga humbja e oreksit dhe humbje peshe shpejtë. Prishja e simptomave të tumorit të rritet dehje ndjeshëm, anijet e mundshme thromboembolism të pjesëve të ndryshme të produkteve të kalbjes trupi të tumoreve simptomatike. Gjithashtu prishja gjakderdhje tumori mund të ndodhë me daljen e një numri të madh të gjakut të freskët në urinë, rritjen anemi dhe shoku hypovolemic.

Shkelja e daljeve nga veshkat simptomat e para mund të duket hydronephrosis (dhimbje arching në veshkat), dhe për të rritur si rritje shkatërrimin e simptomave dështimit parenchyma dhe veshkave: kruarje dhe lëkurë të thatë, ënjtje të trupit, të vjella, rënie në urinë totale excreted nga veshkat në ditë të anuria.