Kanceri i Paget

Gjithkush e di se si duhet i përket gruas së tyre shëndetësore duhet t'i nënshtrohen provimit të rregullt mjekësor. Një vizitë te mjeku do të ndihmojë kohë mammologist për të parë zhvillimin e tumoreve në gji dhe për të shpëtuar jetën e një gruaje. Kanceri i dalë ose të gjirit kanceri Paget referohet një sëmundje tepër e rrallë që prek kryesisht pacientët mbi 50 vjet. Raste shumë të rralla të ndodhë në të rinjtë, të moshës 20 vjet. Kanceri i Paget mbresëlënëse është jo vetëm gratë, por edhe burrat, dhe në të ardhurat më të forta seksuale më agresive, shpejt penetron sistemin limfatik.

Paget Cancer - Simptomat


Fazat e hershme të sëmundjes janë simptomat jospecifik që nuk shkaktojnë shqetësim dhe jo një arsye për të vizituar mammologist. Në fillim të sëmundjes ka pak rreth skuqje të lëkurës biberon, lëkura fillon të zhvishem off dhe nuk ka acarim. Zakonisht kjo tregon zhduken pas disa kohë për përdorimin përgatitjet vet ose pas tyre të ndryshme kortikosteroide.
Për fazën e ardhshme të kancerit Paget karakterizohet nga dhimbje në të dalë, ndjenja ndjesi shpimi gjilpërash, djegie dhe kruarje. Me dalë shfaqen alokimit sero-hemorragjike natyrën, ajo ndryshon formën e saj (të sheshtë ose është i përfshirë). Fabrics thithit bëhet i përflakur, formojnë në sipërfaqen e Ulçera, crusting dhe erozioni. Kur ju hiqni crusts nën ekspozohet sipërfaqe qanin lagësht. Thith Cancer Paget zakonisht prek vetëm një gji, por ka raste të zhvillimit të njëkohshëm të dy nipples.

Në fazat e avancuara të sëmundjes atje lezione eczematous lëkurën e gjirit dhe të dalë me të bollshme gjakderdhje larg.

Paget Cancer - Trajtimi


Trajtimi më i zakonshëm i sëmundjes Paget është kirurgjia - heqja e zonat e prekura. Gjirit hiqen plotësisht në rast, përveç kur zbulohet kanceri thithi dhe kanceri i gjirit. Në këtë rast, mjeku heq gjoksin, indet nën muskujve gjoksit dhe nyjet limfatike axillary. Nëse kanceri prek vetëm nipples mund të largojë vetëm gjirit apo biberon areola e me okolososochnoy. Kirurgjisë radioterapi plotësuese, e cila ka për qëllim për të parandaluar rikthim.

Për shkak të faktit se pacientët rrallë kërkojnë ndihmë në fazat e hershme të sëmundjes, prognoza e kancerit të kompleksit dalë gjirit. Pavarësisht mundësisë kirurgjikale ndërhyrjes së përsëritje është shumë e lartë.