Kancerit endometrial

Kanceri endometrial - një kancer mjaft të zakonshme. Ajo është shkaktuar, para së gjithash, rritja dhe zhvillimi i qelizave atipike, të cilat janë formuar në shtresën e mukozës endometrial e mitrës. Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje është konsideruar të jetë një shkelje e sistemit hormonal, dhe në mënyrë të veçantë - një rritje e estrogjenit hormonit.
E cila çon në zhvillimin e kancerit endometrial?
Pas një studimi të gjatë e sëmundjeve të tilla si kanceri, kanceri endometrial, hulumtuesit identifikuar faktorët e mëposhtëm që rrisin rrezikun e zhvillimit:


 • diabeti;

 • mbipeshë;

 • infertilitetit;

 • menopauza.


 • Është në sa më sipër kanceri shtetet zhvillohet më shpesh.
  Si të njohin kancer veten?
  Simptomat e kancerit endometrial si me të gjitha kancer fshehur. Për një kohë të gjatë gruaja nuk dyshon dhe ndihet mjaft mirë. Vetëm me kalimin e kohës, ka karakteristika të tilla si:

 • Diktim e traktit gjenital. Nuk janë zakonisht pa marrë parasysh fazën e ciklit menstrual. Shfaqja veçanërisht alarmante e menopauzës.

 • Dhimbje natyra të ndryshme dhe me intensitet. Nuk janë tashmë në fazën ku nuk është rritur rritjen e formimin e tumoreve, e cila nga ana çon në një rritje të volumit të mitrës. Në rastet kur tumori fillon të shtypni në organet e afërta, gratë ankohen dhemb dhimbje, e cila intensifikuar gjatë natës.

 • Funksion të dëmtuar të sistemit nxjerrës. Mjaft shpesh vërehet në sëmundje kapsllëk dhe urinim të tilla çrregullime.


 • Kur simptomat e tilla gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek.

  Sa është trajtimi i kancerit endometrial?
  Në fillim të mjekut trajtimi grua diagnostikuar kanceri endometrial, prognoza është rezultati i favorshëm sëmundje. I gjithë procesi i trajtimit të kancerit endometrial ndodh në 4 faza:

 • kirurgji;

 • terapi rrezatimi;

 • Kimioterapia;

 • Perdorimi i hormonet.


 • Shumë shpesh, pas një operacioni të kancerit endometrial zhdukur plotësisht dhe gruaja shërohet. Në trajtimit dhe vыsokodyfferentsyrovannoy fillim tumor është vërejtur në 95% të rasteve. Nëse sëmundja është zbuluar në fazën e 4, rezultati është e pafavorshme dhe 35% e grave të vdesin brenda 5 viteve. Prandaj, një rol të rëndësishëm në parandalimin luajnë një kontrolle parandaluese me mbajtjen ultratinguj.