Kanceri i vulvë

Kanceri i vulvë - një tumor malinj të aparatit gjenital të jashtme femra. Sëmundja është shumë e rrallë (e barabartë me 4% të të gjithë tumoreve malinje gjinekologjike ose 2,3 raste për 100,000 femra). Ajo prek kryesisht femrat e moshës 55-75 vjet dhe vetëm 15% të rasteve - Gratë e moshës nën 40 vjet.
Ajo mund të marrë formën e karcinomës squamous qelizave të vulvë (mbresëlënëse shtresa e lartë e lëkurës dhe mukozës së vulvë), por u përhap edhe në shtresat e thella të epidermë. Rreziku i tumoreve për të gjithë jetën është 02%, dhe vdekjet nga sëmundja nuk i kalonte 05 raste në 100 mijë. Pacientët, në qoftë se diagnostikohet menjëherë.

Simptomat e kancerit vulvar


Simptomë e theksuar, por pavarësisht nga kjo, në 66% të rasteve të diagnostikuar në fazat e mëvonshme të sëmundjes. E para wake-up call është kruarje dhimbshme në zonën e organe gjenitale të jashtme, të cilat mund të rrisin kërkesën e sapunit për higjienën intime, stresi ose pas marrëdhënies seksuale, si dhe gjatë natës. Shumica e grave nuk i japin rëndësinë e duhur për këtë simptomë. Në fazat e mëvonshme nuk është lëkurë në vulvë, plagë të vogla apo konsolidimit të dhimbshme. Vendi mund të ndryshojnë: në prag të vaginës, pranë klitoris, Labia mëdha apo buzët.

Shkaqet dhe faktorët e kancerit të vulvë

 • Infeksion me virus i mungesës së imunitetit njerëzore (HIV).

 • Mosha.

 • Ndryshimet trofike lëkurës (hedh lëng, flaking, etj).

 • Infeksioni me virusi lyth njeriut, transmetuar seksualisht.

 • Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë.

 • Pirja e duhanit.


 • Faza dhe diagnoza e kancerit të vulvë • Faza I karakterizuar nga madhësia e vogël e tumorit (më pak se 2 mm në diametër) dhe vendndodhjen e kufizuar (ndërmjet vagina dhe anusit).

 • Faza II Kufizuar karakterizohet si e lokalizuar, por tumoret mëdha Madhësia (më të madhe se 2 mm në diametër).

 • Faza III përshkruan përhapjen e tumoreve të çdo madhësie në vaginë, uretrës, anusit. Nuk mund të jetë metastases (qelizat e tumorit të mesme) në nyjet limfatike femurit dhe inguinale.

 • Faza IV metastazë karakterizuar me organet e tjera, tumor përhapur çdo madhësi në fshikëz, rektumit.


 • Diagnoza e kancerit të vulvë është e mundur në çdo fazë dhe përfshin:

 • Pacienti shqyrtim me një xham zmadhues ose një mjet të veçantë (kolpokoskopa);

 • (qelizat marrjen e mostrave indit për kërkime) biopsi;

 • Smears në onkotsytolohiyu (lejon për të zbuluar ndryshimet në qelizat).


 • Trajtimi i kancerit vulvar


  Zgjedhja e trajtimit varet vendndodhjen e tumorit dhe fazën e sëmundjeve. Faza e parë është një metodë efektive e kirurgjisë (operimit). Nëse tumori është madhësia e vogël tumor (më pak se 2 mm), pastaj hiqni vetëm tumor. Në raste të tjera, të kryejë vulvэktomyyu (heqjen e organe gjenitale të jashtme).

  Në fazat e dytë dhe të tretë treguar trajtim të kombinuar që përfshin kirurgjike dhe radioterapi (për të zvogëluar madhësinë e tumorit). Në fazën e katërt të sëmundjes kombinuar kirurgjikale, radiotherapy dhe kimioterapia.

  Ndoshta mjete trajtimet e kancerit popullore vulvar, megjithatë, jo si një metodë të veçantë, por vetëm si shtesë. "Healers tradicionale" ofrojnë shumë receta:. Tretësirë ​​e kukutë, kërpudhat thupër kërpudhat infuzion, zierje e bimëve (kamomil, dev'yasyl, Shkumë, dragua, kulpër) dhe t E. Por mjete popullore duhet të marrë vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.