Kanceri i gjirit ductal

Në mesin e femrave tumoreve të kancerit të gjirit renditet e kancerit të gjirit ductal parë. Kjo shpesh tumor - jo-invazive tumor që zhvillon në kanalet e qumështit.

Arsyet për kancerin e gjirit ductal


Rreziku i kancerit të gjirit kanalet priren kryesisht gra të shmangur shtatzëninë deri në moshën e rritur ose amësisë edhe të braktisur.
Periudha e një kohë të gjatë menstruale tek gratë gjithashtu kontribuon në tumoret në gjoks (fillimin e hershme të menstruacioneve dhe menopauza e vonuar).

Për shkaqe hormonale janë edhe terapi hormon estrogjenit gjatë prohestynovaya.
Rritja rëndësi në zhvillimin e kancerit të gjirit vnutryprotokovoho mjekët preferojnë faktor trashëguar - rreziku rritet me shumë në dispozicion në rastet familjare të kancerit të gjirit.

Intraductal kanceri i gjirit - simptomat


Vnutryprotokovoho simptomat kryesore të kancerit të gjirit është prania e tumorit në nënshkrimin e indeve të gjirit dhe shkarkimin nga dalë.
Megjithatë, këto simptoma të vogla mund të mungojë. Pastaj ju mund të zbulojë një tumor vetëm gjatë mamografia. Simptomat e kancerit të gjirit ductal është përcaktuar si X-ray ekzaminim mykrokaltsynatы - ngopura kripera kalciumi zonat indeve të gjëndrave, formuar nga rënia e karcinomës.

Nëse dyshoni se një grua kancerit dërguar për një biopsi të gjirit. Gardh indet e dyshimtë për studim lejon për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën.
Kanceri intraductal noninvasive konsiderohet i sigurt për jetën e një gruaje, në qoftë se ajo zhvillon «in situ», pra një vend lokale dhe vetëm lumen ductal. Kanzeroz hequr kirurgjike, dhe për të shmangur rifillimi kryer radiotherapy dhe, nëse është e nevojshme, trajtimi hormonal.

Ductal pushtuese kanceri i gjirit


Neobnaruzhennыy koha kanceri ductal gjirit ka një shans më të mirë për t'u rritur në një formë më agresive - pushtuese ductal kancerit të gjirit. Në këtë formë e kancerit dhe të kthehet për të indeve të shëndetshme gjirit.
Infiltrative kanceri i gjirit ductal është i ndryshëm nga kanceri «in situ» që janë të përfshirë në procesin patologjike përreth indeve të habitur kanal. Simptomat tumoret e tilla janë më të theksuara. Kanceri i gjirit pushtuese është një i përafërt gungë dendur, ende ngjitur në qelizat e gjëndrave. Një tipar karakteristik i kancerit invaziv është një tërheqje dalë apo "gunga patë" në gjoks mbi vendndodhjen e onkologjisë.

Gjithashtu ynfyltryruyuschyy kanceri i gjirit ductal mund të ndodhë 5-10 vjet pas operacionit për heqjen noninvasive tumor kanzeroz ductal në qoftë se nuk ka pasur asnjë rrezatim, dhe jo të gjitha qelizat e kancerit u vranë. Recurrences invazive dhe jo-invazive të ndodhë në tremujorin një gjysma e të gjitha grave të operuar. Rastet e ri-formimit të tumoreve janë gjetur edhe 25 vjet pas sëmundjes fillestare, kështu që të gjithë trajtimin dhe mënyrën e jetesës të grave me onkologjisë gjirit duhet të përqendrohen në parandalimin dhe zbulimin e hershëm të sëmundjes.