Gratë transparente alokimit

Me shkarkimin transparente mukoze nga vagina pa fytyrë përjashtim zonjat të bukura të moshës riprodhuese. Shumë gra shkarkimi transparente harlisur nuk shkakton alarm, pasi ata janë të shtyrë të trazirave të brendshme dhe vizita të jashtëzakonshme në gjinekologu. Ajo duhet të shqetësohen për atë që është ekzistenca e shkarkimit transparente në gratë dhe çfarë të bëni nëse ju gjeni ato në lidhje - le të shohim së bashku.
Pse janë alokimi transparente?
Para së gjithash, ne nguten për të siguruar disponueshmërinë e shkarkimit transparente për trupin e femrës të përkryer normale dhe jo për shkak të pranisë së ndonjë sëmundje. Numri dhe pamja e tyre varet nga faza individuale organizmit të ciklit menstrual dhe nivelet hormonale. Konsistenca dhe era e sekrecioneve gjatë ndryshimit të ciklit menstrual: shkarkimit të pakta të qartë në fillim, në mes të ciklit të janë rritur ndjeshëm në vëllim dhe të bëhet më i trashë, dhe në fund të ciklit të bëhet shije të thartë dhe struktura e butë.

Komponenti kryesor është një transudate shkarkesë transparent - lëngu që propotevaet ndodhet në vaskulare mukozës vaginale (gjakut dhe limfatike). Kontributi i tij për përbërjen dhe të bëjë Zgjedhje gjëndër, e vendosur në mukozën e mitrës dhe qafës e saj, në mënyrë aktive fshehtë mukusit. Përveç kësaj, ndërtimi i gjëndra bartolynovыe, dhjamor dhe djerse marrin pjesë. Në sekretet e tyre si pjesë e shkarkimit është gjithashtu эpytealnыe qelizat vaginale mukozës, qelizat e bardha të gjakut dhe bakteret fermentuara.
Prandaj, një grua nuk duhet të shqetësohen në qoftë se zgjedhjen e saj:


 • Membranat transparente dhe mucous;

 • kanë një erë të mprehtë;

 • jo shumë e rëndë (deri në 4 ml)

 • jo i shoqëruar nga acarim të lëkurës dhe të organeve gjenitale;

 • jo i shoqëruar nga dridhura, ethe, dhimbje barku dhe parehati në organet gjenitale.


 • Ndryshon natyra e shkarkimit nga vagina mund të shkaktohet nga shumë faktorë: ndryshimi i partnerit seksual të ndryshojë aktivitetin seksual, duke kontraceptivëve oral, shtatzënisë, ndryshimet në produktet higjienike dhe të brendshme madje edhe përbërjen.

  Shpërndarja transparente me një erë të pakëndshme


  Nëse gruaja vëren shkarkimin qartë vaginale me një erë të pakëndshme të mprehtë, pastaj një vizitë në vonesë gjinekologu nuk është e nevojshme. Cilado karakter nuk erë ndonjë mykur ose të thartë është, në çdo rast, kjo është një shenjë e pranisë së patogjene në mukusit, duke rezultuar në jetë janë të ndarë dhe të gazit të pakëndshme nuhatje.
  Gjithashtu, nuk duhet të vonojë vizitë te mjeku në qoftë se bashku me praninë e ndonjë gruaje vaginale shkarkimit ndjen kruarje, dhimbje dhe parehati në zonën gjenitale. Kruhet dhe alokimi transparente mund të tregojë infeksionin klamidia, apo prania e sëmundjeve të tjera të transmetueshme seksualisht. Në këtë rast, më parë do të shqyrtohet, diagnostikuar dhe trajtim të përshkruara, aq më shpejt do të shpëtoj të problemeve të pakëndshme.

  Vonesa dhe alokimi transparente


  Zgjedhja bollshme transparente në sfond shpesh vonuar menstruacioneve është një shenjë e shtatzënisë. Ata shfaqen menjëherë pas konceptimit dhe janë shkaktuar nga ndryshimet e hormoneve në trup. Pavarësisht bollëk, ata nuk duhet të shkaktojë shqetësime të ardhmen nënë, natyrisht, nëse nuk shoqërohet me siklet dhe kruarje. Nuk ka trajtim ata kanë nevojë, dhe për të ndihmuar ata të përballen me pads përditshme.