Mukusit në gratë

Që nga mosha 9-10 vjeç, vajzat fillojnë pubertetin. Që atëherë, dhe menopauza (funksioni zbehur seksual të trupit) në gratë është stuhi ovarian e aktivitetit. Periodikisht ndryshon hormonet dhe trupi pëson ndryshime të ndryshme.
Kur mos u bëni merak?
Gjatë gjithë jetës së tij duke ndjekur një grua shkarkesë mucous nga vagina. Kjo nuk është një patologji apo devijim. Normalisht gratë duhet të jenë transparente shkarkesë mukozës, pa erë. Në qoftë se pamja e tyre është duke ndryshuar - ajo është një rast që të konsultoheni me një mjek.

Mukusit të bardha ose të qarta në gratë quajtur bardhë. Tiparet e tyre dalluese:

 • nuk ka erë;

 • mungesa e shqetësimit dhe thatësi apo djegie;

 • në ndarjen e saj qëndrueshmëri ngjajnë një vezë e bardhë;

 • ata nuk shkaktojnë acarim të lëkurës vulvë;

 • me kalimin e kohës, të brendshme që mund të errësojë ose të verdhë.


 • Le të shohim se çfarë është shkaku i sekrecioneve mukozës në femra. Funksioni sekretore e gjëndrave seksuale - një tregues i funksionimit të duhur të sistemit riprodhues. Shumica e gjëndra të vendosura në zgavrën e mitrës. Përveç sekret prodhuar nga gjëndra vulvë. Midis tyre, gjëndra dhjamor dhe djerse vendosur rreth hapjes uretrës dhe në hyrje të vaginës. Ndarja e këtyre gjëndrave, të përziera me sluschyvayuschymysya qelizat vaginale mukozën, hequr nga trupi përmes traktit gjenital.

  Natyra e shkarkimit mund të ndryshojnë në periudha të ndryshme të ciklit. Menjëherë pas të miturit hënor mukozë ose nuk ekzistojnë. Në mes të ciklit mukusit fiton vrull. Në një moment ata të bëhen të bollshme të bardhë dhe të trasha, si supë oriz. Kjo tregon ovulacionit.
  Për disa kohë, pasi marrëdhënia në gratë mund të përjetojnë shkarkesë të bollshme mucous. Kjo është për shkak të faktit se gjatë trupi seksuale zgjimit femra fillon të lëshoj vajosje intensive vaginale. Pas marrëdhënieve seksuale jashtë prodhimit të saj të tepërta.

  Pas raportit seksual ju mund të gjeni edhe mukozë të bollshme bardhë qëndrueshmëri të çuditshme. Kjo është kryesisht në seks të pambrojtur. Pas diplomimit эyakulyant jashtë vaginës.
  Gjatë shtatzënisë, ndarja mund të ndryshojë karakterin tuaj dhe forcuar. Moms të ardhmen është një shqetësim. Por në qoftë se ju keni kohë për të shkuar për ekzaminim mjekësor dhe të japë teste, atëherë ju mos u bëni merak për këtë.

  Kur duhet të ndihen shqetësim?


  Shkarkimit Curdled bardhë, i shoqëruar nga një kruarje të fortë, është një shenjë e qartë e mëllenjë. Kjo ndodh kur aktiv candida kërpudhat edukate. Ky fenomen është shumë e pakëndshme, por sot ka shumë mjete për të shpejt të përballuar me këtë fatkeqësi.

  Shkarkimit Yellow purulent është një manifestim i patologjive të tilla si klamidia, gonorrea apo trichomoniasis në femra. Ato zakonisht janë të shoqëruar me kruarje ose acarim. Shumë pacientë ankohen për dhimbje në bark ose mbrapa. Shaka me këto sëmundje nuk është e nevojshme. Në e parë të dyshuar pamjen e tyre, shkoni te mjeku, kthehen teste tuaj dhe të fillojnë trajtimin.
  Shkarkimi mucous nga gjaku mund të tregojë erozionin qafës së mitrës. Shumica e këtyre alokimit të ndodhë gjatë dhe pas intimitetit seksual. Eve Alokimi menstruacioneve tilla normale ose menjëherë pas saj. Shpesh ndarja e tillë ankohen për gratë që të vendosur spiralen. Kjo nuk është e rrezikshme, por bisedoni me mjekun tuaj duhet të sigurohemi se ai ishte shkaku i gjakderdhjes spirale.