Gratë Pink alokimit

Shkarkimi nga trakti gjenital janë gjithmonë një nga problemet më të ngutshme në femra. Në përgjithësi, prania e tyre është krejtësisht normale dhe fiziologjike. Për më tepër, në varësi të fazën e ciklit menstrual ndryshon karakterin e tyre dhe intensitetin që është anashkaluar zakonisht dhe vetë gratë. Por në qoftë se ka shkarkesë rozë vaginale se ata janë normale? A është e nevojshme për alarmin dhe nxitojnë për pritjen te gjinekologu?

Zgjedhja Rose: normë


Në mes të ciklit të ovulacionit ndodh në gratë - nga një vezë të pjekur nga vezorja në zgavrën e mitrës. Ka rënie hormonal, hodhi poshtë endometrium (shtresa e brendshme e endometrium), i cili manifestohet në këtë mënyrë - me të vogël shkarkimit rozë vija të përgjakshme. Ata neobylnы dhe të shkurtër. Gruaja shikon në fenomenit nga lak në një cikël.

Shfaqja e zbehtë rozë dhe shkarkimit të lidhura me marrjen e drogës hormonal (kontraceptivëve apo drogave) për një kohë të gjatë. Fakti që ata të ndikojnë në prodhimin e hormoneve dhe ndryshimet hormonale. Alokimi i tillë mund të shihet kur një grua e vendosur spiralen intrauterine. Nga rruga, shpesh me tableta hormonale dhe spirale rozë vërejtur ndarjen në vend të mujore apo pas tyre. Kjo është konsideruar si mjaft normale dhe nuk duhet të shqetësojnë një grua. Duhet alarmin nëse fenomeni keni vërejtur në mes të ciklit - më shumë gjasa një metodë kontraceptive thjesht nuk i përshtatet ty.

Alokimi Pink dhe vonesa shpesh tregojnë shtatzëninë. Suvatojnë rezultat i mbjelljes së një vezë pllenohet në mitër.
Alokimi Pink para menstruacioneve për një ditë vetëm të shënojë fillimin e tyre.

Çfarë alokimin rozë - sëmundje të mundshme


Për fat të keq, shkaku më i mundshëm i shkarkimit të tillë janë sëmundje të ndryshme, infeksionet, tumoret, inflamacion.
Për shembull, nëse ju respektojnë veten në ndarjen e kuq pas aktit të partnerit seksual, ajo është gjakderdhje erozionin qafës së mitrës nga kontakt me trupin e një njeriu seksualisht. Megjithatë, kjo ndodh si pasojë e çara vaginë nga marrëdhënie intensive seksuale.

Nëse ju gjeni shkarkimin rozë nga era dhe kafe vija, gruaja duhet të shihni një mjek për shkak se ajo ka gjasa për të zhvilluar Endometrioza - inflamacion i shtresës mbulon në mitër.
Shfaqja e alokimit të tillë shpesh është dëshmi e infeksioneve gjenitale. Për shembull, shkarkesë të bardhë-kuq nga curdled erë kosi, i shoqëruar nga dhëmbit dhe djegur në perineum, janë të mundshme me mëllenjë - Sëmundjet e shkaktuara nga kërpudhat Candida. Për të sqaruar diagnozën një grua duhet të merret urogjenital scraping gjak dhe infeksione gjenitale.

Diktim Pink në gratë shtatzëna, të cilat përfundimisht përforcohet dhe të shoqëruara me dhimbje në fund të barkut, zakonisht ndodhin kur kërcënimi i ndërprerjes apo shtatzënisë ektopike. Ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë, sepse dështimi trajtim mund të çojë në vdekje abort dhe madje edhe.
Bold njëjtën ngjyrë e mundur për sëmundjet e gjëndrës tiroide.
Në të njëjtën mënyrë që ardhjen e shkarkimit rozë, manifestuar papillomavirus dhe polyps në qafën e mitrës. Gjithashtu, në qoftë se ju lyerje duket në fillim, mes të ciklit menstrual dhe para menstruacioneve, prania e saj tregon formimin beninje (miomes, fibromë) dhe madje edhe një tumor malinje dhe kancerin e mitrës.

Në çdo rast, nuk do të ju me mend ndarjen rozë - është normë apo patologji. Me pamjen e tyre duhet të vizitoni një gjinekolog i cili do të shqyrtojë, të japë udhëzime për ofrimin e të gjitha analizave të nevojshme, të cilat do të shpallë një diagnozë të mundshme.