Gratë Yellow alokimit, shkaqet kryesore, trajtim

Mirë shëndetësore - një nga vlerat më të mira në jetën e çdo qenieje njerëzore për të shpëtuar atë, ju duhet të jetë i vëmendshëm në trupin e tij dhe të shkoni te mjeku me paraqitjen e çdo simptome të pazakontë, të tilla si të tilla si përzgjedhja verdhë në femra.

Shkarkimi nga organet gjenitale - kjo është absolutisht proces normal, të bardhë apo transparente të bardhë jashtë çdo ditë me organizmit të femrës, spastrimit organet gjenitale dhe rregullimin e mjedisit të tyre të brendshëm. Numrin, cilësi dhe ngjyra Zgjedhje mund të ndryshojnë në masë të madhe nën ndikimin e hormoneve.

Ovulacionit, shtatzënia, gji, çdo ndryshim në nivelet e hormoneve të shkaktojë një rritje në numrin e shkarkimit ose të ndryshojë ngjyrën e tyre. Normalisht, ndarja e verdhë në gratë janë hormonal gjatë apo pas marrëdhënies së pambrojtur, ndarja duhet të jetë e verdhë, jo shumë e rëndë dhe pa erë.
Nëse paraqitja e shkarkimit të verdhë shoqëruar me dhimbje dhe parehati, të cilat rrisin urinim apo marrëdhënie, kruajtje, djegie ndjesi në organet gjenitale, është shenja të qarta të sëmundjeve inflamatore.

Arsyet e shkarkimit të verdhë në gratë


1. Zgjedhja normale verdhë - normalisht alokimi i tillë mund të jetë para ose pas menstruacioneve kur ovulacionit, shtatzënia apo gji me gji. Ata nuk shkaktojnë ndonjë siklet dhe pothuajse nuk ka erë.
2. Shkaqet më të shpeshta të sekrecioneve patologjike verdhë janë sëmundjet infektive:
 • adnexitis - sëmundjet inflamatore të shtojca, vezore dhe tuba fallopiane. Në formën akute të sëmundjes shfaqen purulent bollëk shkarkimin ngjyrë të verdhë, me një erë karakteristike, përveç kësaj, shënoi përsëri dhimbje dhe të ulët mbrapa, siklet apo dhimbje në organet gjenitale gjatë urinimit dhe seksual.

 • vaginitis - inflamacion i vulvë shoqëruar shkarkimin verdhë, ënjtje dhe kruarje vaginë. Gjithashtu mund të jenë dhimbje konfuze në shpinë dhe bigëzim.

 • Bakterial vaginitis - përmban një numër të madh të shkarkimit dhe dhimbje gjatë raportit seksual.

 • 3. Reaksionet alergjike ndodhin në përgjigje të aplikimit të higjienës intime, tampona, prezervativëve ose të brendshme sintetike. Kur alergji vuri në dukje kruarje të rënda dhe acarim mund të jetë shkarkimi bollshme të verdhë.

  4. Erozioni i qafës - tregon pamjen shkarkimin varfër verdhë, ndonjëherë pas seksit ata janë të përforcohet dhe mund të jetë përzier me gjak, dhe mund të shkaktojë tërhequr dhimbje prapa.
  5. sëmundje transmetohet me anë të kontaktit seksual - shkarkimi jonormal mund të jetë një nga shenjat e parë të sëmundjet e mëposhtme:
 • Trichomoniasis - shkaku më i zakonshëm i shkarkimit të rëndë të verdhë apo të gjelbër me një erë të pakëndshme e erë kalbur peshkut. Përveç kësaj, ka kruarje dhe acarim i organeve gjenitale të jashtme dhe dhimbje gjatë raportit seksual.

 • Klamidia - simptomat janë të ndryshme nga trichomoniasis, përveç erë të veçantë.

 • gonorrea - karakterizohet edhe nga shkarkimi bollëk purulent të verdhë, dhimbje gjatë urinimit dhe fije dhe seksuale marrëdhëniet.

 • 6. Shpërndarja e Verdha i shtatzënisë - kundër ndryshimeve hormonale, lengjet vaginale mund të jenë të bollshme dhe të marrë një ngjyrë të verdhë. Nëse ata nuk janë të shoqëruara me dhimbje dhe ndjesi të tjera të pakëndshme në organet gjenitale, nuk ka erë dhe ka papastërti septike pak arsye për shqetësim. Në këtë rast, ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj për të përjashtonte mundësinë e infeksionit.

  Ndihma e parë për sekrecione të verdha


 • Nëse keni ndonjë shkarkimin verdhë, por nuk ka shenja të tjera të sëmundjes, ju duhet afër shëndetësore dhe paraqitja e shenjave të tjera të sëmundjes, kërkojnë kujdes mjekësor. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të ndryshuar higjienën për rroba të mira veshin bërë nga pëlhura natyrore, përdorin metoda pengesë e kontraceptive gjatë marrëdhënies dhe për të vizituar gjinekologun tuaj.

 • Nëse zgjedhja janë të bollshme, të marrë një erë të pakëndshme, nuk ka dhimbje dhe dhimbje gjatë urinimit, seksual apo dhimbje zvarritje në të ulët mbrapa dhe bark, zgjidhja më e saktë është të vizitoni një mjek shpejti. Të gjitha këto janë shenjat që tregojnë praninë e inflamacionit në organet gjenitale, dhe trajtimi më shpejt është filluar, aq më shpejt dhe më lehtë do të jetë.

 • Për të shmangur probleme të tilla dhe për të ruajtur shëndetin e tyre për shumë vite, vizitat e rregullta te gjinekologu të paktën 1 herë në gjashtë muaj, është bërë një zakon.